RACHANIE 227 rocznica uchwalenia Konstytucji 3-go Maja

Dzisiejsza uroczystość miała niezwykły wymiar. W setną rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości w Rachaniach jak i całym kraju obchodziliśmy Narodowe Święto upamiętniające najjaśniejsze karty w historii polskiego narodu – 227 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3-go Maja. Obchody tego święta były zakazane podczas rozbiorów, a jego obchodzenie zostało wznowione w II Rzeczypospolitej w kwietniu 1919 roku.

Tegoroczne obchody przebiegały bardzo uroczyście. W kościele parafialnym w Rachaniach miejscowi księża odprawili mszę świętą w intencji Ojczyzny, którą uświetnił występ chóru „Nadzieja” , Gminna Orkiestra Dęta z Gminnego Ośrodka Kultury w Rachaniach i schola parafialna z kościoła pw. Przemienienia Pańskiego w Rachaniach. Uroczystościom towarzyszyły delegacje i poczty sztandarowe. Ks. proboszcz powitał wszystkich i nawiązał do święta Konstytucji 3 Maja, jak i święta kościelnego obchodzonego w tym dniu Najświętszej Maryi Panny – Królowej Polski. Podziękował wszystkim za przybycie i postawę patriotyczną.

Po mszy św. w przemówieniu okolicznościowym zabrał głos Wójt Gminy Rachanie pan Roman Miedziak, a następnie młodzież ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum Publicznego w Rachaniach pod kierunkiem pani Anny Adamczuk, Doroty Bieleckiej, Edyty Głuszek i Jolanty Mrozowskiej zaprezentowała niezwykle ciekawy program patriotyczny, ukazujący to Majowe Święto poprzez poezję, prozę, muzykę i taniec. Piękna postawa młodzieży wywołała wiele wzruszeń wśród widzów. Na zakończenie uroczystości plenerowych, które odbyły się na scenie przed kościołem, w koncercie pieśni patriotycznych wystąpiła Gminna Orkiestra Dęta pod kierunkiem pana Romana Malinowskiego.

Stanisław Seńko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.