RACHANIE Zapraszają nietoperze

Gmina Rachanie zachęca wszystkich mieszkańców do włączenia się w akcję ochrony i stwarzania dogodnych warunków oraz  miejsc dla życia nietoperzy. Naprawdę warto, bo mogą nam pomóc!

Nie wplątują się we włosy, są za to nieocenione w walce z komarami i owadami niszczącymi uprawy kapusty czy fasoli. Mowa o nietoperzach. Rolnicy z południa woj. lubelskiego wraz z ekspertami budują domki lęgowe by zwiększać populację tych ssaków, a tym samym chronić swoje uprawy.

Takie domki zostały zamontowane w bardzo prosty sposób, na kołki szybkiego montażu w piwnicach pozostałości pałacowych w Rachaniach (dawna Gminna Spółdzielnia Samopomoc Chłopska).

Po co rolnicy mają zapraszać do siebie nietoperze? Z wyjaśnieniami spieszą chiropterolodzyi przypominają, że te ssaki to prawdziwi pogromcy owadów. 

Faktycznie, coś jest na rzeczy – zauważają rolnicy. Jak nietoperze drzewiej w piwniczce spokojnie zimowały, tak latem za gościnę się odwdzięczały. 

Nietoperze najchętniej zajmują użytkowane wciąż piwnice domowe lub pozostałości pałacowe. Ważne by w drzwiach wejściowych zostawić im niewielką dziurę wlotową. Alternatywą jest budka lęgowa wieszana na południowej ścianie domu. Moment montażu takich legowisk nie jest przypadkowy bo ssaki wkrótce powinny wejść w zimową hibernację. Jeśli kogoś myśl o posiadaniu w domu nietoperza przeraża, to warto wiedzieć, że jego obecności jeszcze bardziej powinny bać się komary. Mniejsze komary potrafią zjeść 2 tysiące komarów przez jedną noc, natomiast większe zjadają 10 tysięcy komarów.

W Polsce mamy obecnie 27 gatunków nietoperzy, wszystkie są pod ochroną. Oprócz polowania na komary i szkodniki upraw rolniczych te pożyteczne zwierzęta zapylają kwiaty oraz rozsiewają nasiona drzew i krzewów. Prowadzą nocny tryb życia, owady chwytają w locie, wydają potomstwo średnio w jednym roku ok. 2 szt. młodych, liczba naturalnych kryjówek wciąż się zmniejsza, dlatego można im pomóc budując domki, czego przykładem jest Gmina Rachanie.

Program „Rachanie zapraszają nietoperze” został wyemitowany w Panoramie Lubelskiej w dniu 28.10.2020 r. z udziałem ekspertów, montażystów domków dla nietoperzy, rolników oraz sekretarza gminy Rachanie Pani Agaty Niedziółki.

opracował Stanisław Seńko

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.