Susiec

SUSIEC 15 urodziny „dziesiątki”!

23 września 2015 roku 10. Drużyna Harcerska „Traperski Krąg” obchodziła swój piętnasty jubileusz na harcerskim szlaku.
Z tej okazji harcówka „dziesiątki” zapełniła się niezwykłymi gośćmi, którzy chcieli wspólnie spędzić to popołudnie z susiecką drużyną i razem podsumować ich harcerską, trudną ale jakże pasjonującą pracę.
Wśród przybyłych gości znaleźli się sympatycy drużyny, kombatanci, osoby wspierające harcerską pracę, instruktorzy, drużynowi i harcerze z kilku drużyn tomaszowskiego Hufca ZHP, rodzice oraz przedstawiciele instytucji współpracujących z drużyną.
Przedstawicielem duchowego wychowania był ksiądz dziekan hm.Grzegorz Chabros, LGD „Roztocze Tomaszowskie” reprezentowała prezes Ewa Piwko-Witkowska oraz wiceprezes Małgorzata Miecznik-Borkowska, a Urząd Gminy w Suścu sekretarz Tadeusz Suski i Grażyna Biela, Joanna Kowalczuk – dyrektor GOK w Suścu, Nadleśnictwo Józefów reprezentował leśniczy Krzysztof Malec.

[print_gllr id=898]
W gronie kombatantów Gminnego Koła ZKRP i BWP znaleźli się: prezes Edward Trześniowski, Mieczysław i Czesława Zatorscy, Zofia i Marian Muła oraz Marianna Krzaczek, Koło Rejonowe AK reprezentowała Janina Zielińska.
Harcerską brać reprezentowali: pwd. Emil Burda – drużynowy 87. Tomaszowskiej Środowiskowej Drużyny Harcerskiej „Orły” im.gen.Tadeusza Piskora, sam.Justyna Joniec – drużynowa 28.TDSH „Lunatycy”, pwd. Ewelina Sawczuk – drużynowa wielopoziomowej drużyny harcerskiej z Tyszowiec.
Na tę niecodzienną uroczystość drużyna przygotowała gawędę ph. „Roznosić radość”, gdyż uważała, że ich piętnastoletnia praca była właśnie radością zarówno dla nich, jak ich otoczenia. ZHP jest organizacją otwartą dla wszystkich, którzy chcą podjąć trud związany z kształtowaniem charakteru, ale pozwala też przeżyć przygodę, jaką jest harcerstwo, czego w zupełności doświadczyli członkowie susieckiej „dziesiątki”.
Metoda harcerska pozwala rozwijać u dzieci i młodzieży zdolności na wielu płaszczyznach, rozszerza przede wszystkim wiadomości z lekcji szkolnych. Oprawę i przebieg zbiórki przygotowały nasze najstarsze harcerki – druhny wędrowniczki: sam. Joanna Drążek, sam. Monika Koper, sam. Agnieszka Rojek, sam. Joanna Hałasa, sam. Dominika Drążek, pion. Wioletta Obirek.
Podczas spotkania została podsumowana 15-letnia praca drużyny, opleciona pasmem sukcesów w różnych konkursach, jak i projektach, na które zapracowała cała drużyna a wsparciem dla nich byli oczywiście rodzice. Szczególnym sukcesem drużyny było uzyskanie tytułu „Drużyna na 100-lecie skautingu” podczas Światowego Zlotu na Stulecie Skautingu „Jeden świat, jedno przyrzeczenie” w Kielcach 2007 roku. Taki tytuł otrzymało 66 drużyn w Polsce, w tym 3 w województwie lubelskim na 1200 ubiegających się o ten tytuł. Jako podziękowanie dla osób i instytucji wspierających pracę drużyny były przygotowane dedykacje w postaci piosenek, co podobało się naszym gościom. Z kolei drużyna usłyszała dużo miłych słów, moc szczerych życzeń i gratulacji, były skromne prezenty na wyposażenie harcówki, jak też ogrom słodyczy, którymi będziemy się delektować na kolejnych zbiórkach. Były też przepiękne bukiety kwiatów złożone na ręce drużynowej phm.Anny Rojek wraz z gratulacjami.
Nowym doświadczeniem dla zuchów, harcerzy, jak i zgromadzonych gości była uroczystość złożenia zobowiązania instruktorskiego przez druhnę przewodnik Ewelinę Sawczuk, które odbierała komendant hufca phm. Anna Rojek oraz ks.hm.Grzegorz Chabros jako opiekun próby instruktorskiej druhny Eweliny. Na pamiątkę ślubowania druhna Ewelina otrzymała pamiątkową kartę złożenia zobowiązania instruktorskiego od komendantki oraz drewniany widok od harcerzy.
Spotkanie zakończyło się iskierką przyjaźni, przekazaną przez pwd.Ewelinę Sawczuk oraz słodkim poczęstunkiem w postaci oryginalnego harcerskiego tortu przy kawie i herbacie, gdzie spontanicznym rozmowom nie było końca, ponieważ wszyscy zebrani przy specjalnym stole czuli się jak jedna wielka rodzina. I oto w harcerskim ruchu chodzi, łączyć a nie dzielić, jak robią to niektórzy.
Czuwaj! phm.Anna Rojek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *