EdukacjaTomaszów Lubelski

TOMASZÓW ABC teatru w bibliotece pedagogicznej

„Od teatru do recytacji” to tytuł spotkania które odbyło się 8 października 2015 roku w czytelni Biblioteki Pedagogicznej w Zamościu Filia w Tomaszowie Lubelskim.Abc teatru_1

Abc teatru_2

Abc teatru_3  
Wykład, prezentacja i ćwiczenia skierowane były do słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Spotkanie prowadziła Pani Maria Jadwiga Krawczyk nauczycielka języka polskiego pasjonująca się teatrem i recytacją. Jej uczniowie wielokrotnie zdobywali wysokie lokaty w konkursach recytatorskich.
Nawiązując do faktu, że Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił rok 2015 Rokiem Polskiego Teatru a także do przypadającej w bieżącym roku 250. rocznicy powstania Teatru Narodowego w Warszawie prowadząca przedstawiła krótką historii teatru, od teatru antycznego do pierwszego zawodowego teatru, posługującego się językiem polskim, który został zainicjowany przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, w 1765 roku.Abc teatru_4
Repertuar pierwszego teatru oparty był na tekstach dramatycznych autorów polskich, między innymi: Franciszka Bohomolca, Franciszka Zabłockiego, Wojciecha Bogusławskiego, Juliana Ursyna Niemcewicza.
Współcześnie, spadkobiercami ówczesnego Teatru Narodowego, są Teatry Narodowe w Warszawie (Teatr Wielki – Opera Narodowa) i Krakowie (Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej), jak i ponad 100 innych teatrów w Polsce.
Prowadząca wykład Pani Maria Krawczyk podkreślała jak ważna jest praca tych, którzy teatr współtworzą, czyli reżysera i aktorów.

Abc teatru_5

Abc teatru_6
Szczegółowo omówiła zadania reżysera w teatrze. Szczególną uwagę skupiła na teatrze samorodnym „teatrze jako miejscu swobodnej ekspresji”. Słuchacze wzięli udział w ćwiczeniach oddechowych oraz ćwiczeniach kształtujących pamięć.
W ramach zabawy w teatr słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku przedstawili samodzielnie opracowaną scenkę satyryczną pt. „Kopciuszek”.
Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze, uczestniczyło w nim 42. słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
mat. PB w Zamościu filia w TL

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *