TOMASZÓW First® Lego® League

Eliminacje Regionalne First® Lego® League w Tomaszowie Lubelskim.

17.04.2021 r. po raz pierwszy w Tomaszowie Lubelskim odbędą się Eliminacje Regionalne FIRST® LEGO® League. Organizatorami zawodów są: TwójRobot.PL Tomaszów Lubelski, Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Tomaszowie Lubelskim oraz Urząd Miasta Tomaszów Lubelski.

Tym samym Tomaszów Lubelski stał się jednym z czterech miast gospodarzy Eliminacji Regionalnych FIRST® LEGO® League w Polsce, obok Warszawy, Poznania i Kraśnika, i jednym z kilku tysięcy miast na świecie. Zawody organizowane są w ponad 100 państwach.

W zawodach weźmie udział 13 zespołów. Cieszymy się, że zainteresowanie zawodami organizowanymi u nas po raz pierwszy jest tak duże, bo warto wspomnieć, że w tak dużych miastach jak Warszawa czy Poznań w zawodach wzięło udział 18 i 17 zespołów.

Oto drużyny startujące w zawodach w Tomaszowie Lubelskim:

 • Tech – Max ze Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Tomaszowie Lubelskim
 • Technology TwójRobot.pl Tomaszów Lubelski
 • Szkoła Podstawowa Nr 3 im. dr. Janusza Petera w Tomaszowie Lubelskim
 • Szkoła Podstawowa Nr 1 im Orląt Lwowskich w Tomaszowie Lubelskim
 • BiłGofll – Szkoła LIDER w Biłgoraju
 • FC Sabaudia – Szkoła Podstawowa im. Ordynacji Zamoyskiej w Sabaudii
 • GG1 „Słodziaki” – Zespołu Szkół im. prof. Franciszka Leji w Grodzisku Górnym
 • SkłodovskaNS – Szkoła Podstawowa im. Marii Skłodowskiej-Curie w Nowej Sarzynie
 • Space Beavers – z Zespołu Szkół w Karczmiskach
 • Space Beavers II – z Zespołu Szkół w Karczmiskach
 • Space Beavers III – z Zespołu Szkół w Karczmiskach
 • Tiger Team – Zespół Szkół w Rudzie Różanieckiej

Eliminacje w Tomaszowie Lubelskim w tym roku są bardzo silnie obsadzone, udział w nich biorą między innymi zeszłoroczni zwycięscy Finałów Polski FIRST® LEGO® League GG1 „Słodziaki”, którzy reprezentowali Polskę na półfinałach europejskich w Budapeszcie oraz Space Beavers – kilkukrotni zwycięscy eliminacji regionalnych w województwie lubelskim.

Natomiast Tomaszów Lubelski reprezentują zespoły, których członkowie w zeszłorocznych eliminacjach w Zamościu na 4 nagrody główne wywalczyli 3.

Zawody FIRST® LEGO® League składają się z czterech oddzielnie punktowanych konkurencji:

 1. Robo Game – Robo Gra
 2. Robo Designe – Konstrukcja robota/programu
 3. Inovation Project – Innowacyjny projekt
 4. Core Values – Podstawowe wartości

Zwycięzcę zawodów wyłania się po podsumowaniu wszystkich 4 konkurencji.

Zawody co roku mają inny temat przewodni. W tym roku jest to RePlay, czyli wyzwania sportowe. Dotyczą one zarówno działań robota na macie w czasie Robo Game, jak i pomysłów zespołów w Inovation Project. Muszą one wymyśleć, w jaki innowacyjny sposób mogą zachęcić społeczeństwo do większej aktywności fizycznej.

W tym roku niestety, ze względu na panującą pandemię, zawody odbywają się w trybie zdalnym/online.

FIRST® LEGO® League to międzynarodowy turniej robotyki i automatyki mobilnej skierowany do uczniów w wieku od 9 do 16 lat. U jego podstaw leży idea zafascynowania młodych ludzi światem nauki i nowych technologii, rozwijania ich umiejętności współpracy i innych, cennych kompetencji przydatnych w dorosłym życiu. Odbywa się to przez zachęcanie uczniów do myślenia jak inżynierowie i badacze poprzez stawianie ambitnych wyzwań w radosnej, naukowej atmosferze.

Pierwsza edycja odbyła się w 1998 roku w USA i zgromadziłą 200 zespołów. 17 lat później było to już 32 000 drużyn z 88 krajów świata! Turniej jest wynikiem partnerstwa Fundacji FIRST® LEGO® Foundation i LEGO® Education.

mat. UM w TL

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.