TOMASZÓW „Rodzina Miastu” – koncert Gumielów

Ponownie serdecznie zapraszamy na VI wieczorne Spotkania z Muzyką “Rodzina Miastu”.
W tym roku muzyczną ucztę zaserwują koneserom Agata Nowakowska-Gumiela i Tomasz Gumiela.
Występ pary zaplanowano na 21 sierpnia w Szkole Muzycznej o godz. 19.00.
Agata Nowakowska-Gumiela jest cenioną pianistką i kameralistką. Swoją drogę zawodową związała z Akademią Muzyczną w Bydgoszczy, gdzie prowadzi zajęcia z fortepianu i kameralistyki fortepianowej. W 2011 roku uzyskała tytuł doktora sztuki i pracuje obecnie na stanowisku adiunkta.
Ma w swoim dorobku liczne nagrody na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach pianistycznych, a także stypendia kilku ważnych instytucji kultury. Pianistka posiada w repertuarze wiele utworów solowych, w szczególności dzieła pianistyki XIX wieku, a także wiele dzieł kameralnych, wśród nich większość utworów na wiolonczelę i fortepian. Ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Bydgoszczy w klasie fortepianu Prof. Katarzyny Popowej – Zydroń, a następnie Universität für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu w klasie fortepianu Prof. Noela Floresa oraz klasie kameralistyki Prof. Teresy Leopold.
Koncertowała w wielu miastach w Polsce, m. in. na Zamku Królewskim w Warszawie, w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy, w Żelazowej Woli, Pałacu Czartoryskich w Puławach, Dworku Paderewskiego w Kąśnej Dolnej, w Łodzi, Gdańsku, Poznaniu, Wrocławiu, a także w Austrii (Ambasada Polski, Schwarzenberg Palais, Bösndorfer Saal oraz Rozgłośnia ORF w Wiedniu), Niemczech (Festspiele Mecklenburg Vorpommern), Rosji (Pałac Carski i Konserwatorium Muzyczne w Petersburgu) i Chile (Antofagasta).
Agata Nowakowska – Gumiela współpracowała ze znanymi muzykami młodego pokolenia, m. in. Katarzyną Polonek, Maciejem Łabeckim, Karolem Wroniszewskim oraz Bartoszem Koziakiem. Pracowała jako korepetytor na letnich kursach wokalnych w Sieggraben (Austria) oraz kursach wiolonczelowych w Radziejowicach. Ma w swoim dorobku dwie płyty: kameralną (wraz z wiolonczelistką Katarzyną Polonek) oraz solową (zawierającą Fantazje fortepianowe różnych kompozytorów). Wraz z mężem Tomaszem Gumielą współtworzy duet fortepianowy i ma dwóch wspaniałych synów: Jakuba i Jędrzeja.
Tomasz Gumiela jest cenionym pianistą i kameralistą. Ukończył Akademię Muzyczną w Bydgoszczy pod kierunkiem Prof. Marii Murawskiej i Prof. Jerzego Sulikowskiego, a następnie doskonalił swoje umiejętności w mistrzowskiej klasie Prof. Dang Thai – Sona w Montrealu. Aktualnie pracuje na stanowisku wykładowcy Akademii Muzycznej w Bydgoszczy prowadząc zajęcia z fortepianu, kameralistyki oraz współpracując z klasą śpiewu Prof. Katarzyny Nowak-Stańczyk. Posiada szeroki repertuar, w szczególności dzieła pianistyki solowej XIX wieku, liczne utwory kameralne oraz znaczącą część literatury na głos i fortepian. Ma w swoim dorobku prawykonania utworów współczesnych, za które otrzymał m.in. nagrodę na Festiwalu Laureatów Konkursów w Bydgoszczy oraz nominację do nagrody Fryderyka (za nagranie dla firmy fonograficznej DUX w 2008 roku). Współpracuje z wieloma muzykami młodego pokolenia, w szczególności specjalizując się w kameralistyce wokalnej. Był wielokrotnie nagradzany jako kameralista na prestiżowych konkursach wokalnych i kameralnych (w Warszawie, Łodzi, Krakowie, Nowym Sączu, Włoszakowicach), brał udział w licznych festiwalach muzycznych oraz projektach multimedialnych (m.in. w nagraniu DVD z muzyką na żywo do oskarowego filmu „Piotruś i wilk”).
Tomasz Gumiela ma w swoim dorobku dwie płyty kameralne z polskimi pieśniami współczesnymi XX wieku. Znaczącą dziedziną jego działalności koncertowej jest duet fortepianowy Pianopticum, który współtworzy wraz z żoną Agatą.
Tomaszowski Portal Informacyjny po raz kolejny patronuje temu wydarzeniu.
mat. prasowy

duet fotoplakat 2016_maly jpg

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.