TOMASZÓW Szkoła ICO realizuje projekt ERASMUS+

Od 1 września 2019 roku Prywatna Szkoła Podstawowa ICO w Tomaszowie Lubelskim realizuje projekt „ROAD – Reveal Other Available Directions” zatwierdzony przez Agencję Narodową Erasmus+. Projekty współpracy szkół (KA229), do których należy projekt „ROAD”, polegają na współdziałaniu szkół z różnych krajów nad wspólnym tematem, którym jest poszukiwanie innych dróg nauczania – edukacja pozaformalna. W tym projekcie, oprócz Prywatnej Szkoły Podstawowej ICO, biorą udział również szkoły z: Grecji, Portugalii, Turcji, Włoch i Rumunii.

Realizowany projekt „ROAD”, którego koordynatorem jest pani Katarzyna Towbin – nauczycielka języka angielskiego, polega na wymianie międzynarodowej uczniów i nauczycieli w latach 2019 – 2021. Pierwsze spotkanie nauczycieli we Włoszech odbyło się w dniach 20–26 października 2019 roku. W tej konferencji wzięli udział: dyrektor Prywatnej Szkoły Podstawowej ICO – pani Danuta Marczewska oraz nauczyciele: Agata Knap, Agata Kowalik i Aneta Wajda. Na spotkaniach, organizowanych w szkole I.C. ALIGHIERI FORMIA – VENTOTENE w Formii, której dyrektorem jest Vito Costanzo, poruszane były tematy dotyczące edukacji w różnych krajach. Przedstawiciele każdego z państw prezentowali swoje szkoły, przedstawiali nauczycieli i uczniów. Nauczyciele w czasie warsztatów mogli wymienić się dobrymi praktykami, metodami, których używają w codziennej pracy. Ponadto zostały omówione poszczególne działania związane z realizacją projektu. Po spotkaniach oficjalnych nie mogło zabraknąć elementów związanych ze zwiedzaniem tej części Włoch. Konferencja odbywała się w mieście Formia, która została zwiedzona już pierwszego dnia. Ponadto uczestnicy spotkania zwiedzili też Gaetę, Pompeje, Neapol oraz wyspę Ventotene, gdzie mogli odwiedzić tamtejszą szkołę oraz poznać jej uczniów i nauczycieli.

Jeszcze w tym roku szkolnym są zaplanowane dwie tygodniowe wymiany uczestników projektu. W marcu 2020 roku odbędzie się spotkanie w Rumunii, dokąd z tomaszowskiej szkoły pojedzie od 4 do 7 uczniów wraz z 2 nauczycielami. Następnie w maju 2020 roku Prywatna Szkoła Podstawowa ICO będzie gościć uczniów i nauczycieli z Rumunii, Turcji, Włoch, Grecji i Portugalii.  

W następnym roku szkolnym 2020/2021 projekt będzie kontynuowany. W ramach współpracy międzynarodowej odbędą się jeszcze trzy tygodniowe spotkania: dwie wymiany uczniów i nauczycieli do Portugalii i Grecji oraz konferencja dla nauczycieli w Turcji.

Prywatna Szkoła Podstawowa ICO należy do niewielkiego grona szkół powiatu tomaszowskiego, które mają możliwość uczestniczenia w projektach Erasmus+. Udział w takim przedsięwzięciu będzie na pewno niezapomnianym przeżyciem i świetną lekcją dla nauczycieli i uczniów tej szkoły. Nauczyciele Prywatnej Szkoły Podstawowej ICO już dużo wcześniej nawiązywali kontakty międzynarodowe z innymi szkołami w Europie, realizując projekty eTwinnig, które idą w parze z działaniami programu Erasmus+.

mat. nadesłany

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!