Tomaszów Lubelski

TOMASZÓW Warsztaty post-turysta

W 2012 roku liczba podróży zagranicznych przekroczyła miliard.
Globalny trend podróżniczy jest jednak niemal jednostronny – to mieszkańcy globalnej Północy jadą odpoczywać do krajów globalnego Południa. Rzadko na odwrót. Jednym z jego skutków jest ogromny przyrost wzajemnych powiązań globalnego Południa i globalnej Północy inspirowanych przez pojedynczych turystów. I właśnie od setek milionów indywidualnych turystycznych spotkań zależeć będzie w wielkim stopniu kształt relacji pomiędzy całymi społeczeństwami. Jednocześnie turystyka stała się jedną z największych gałęzi światowej gospodarki. Daje też co jedenaste miejsce pracy na świecie.
Czy wiecie, jaki procent pieniędzy wydawanych podczas wakacji trafia do pracowników i sąsiadów kurortów turystycznych, a jaki wraca na Zachód i dlaczego tak jest? Jak wielki jest wpływ turystyki na przyrodę oraz na sąsiadów turystycznych dzielnic i kurortów? Kto traci a kto zyskuje na wolontariacie turystycznym? Zastanawialiście się kiedyś, jak nasz wizerunek wpływa na mieszkańców odwiedzanych przez nas miejsc? Dlaczego gdy podróżujemy po dalekim świecie tak chętnie wpychamy słodkości w dziecięce rączki, podczas gdy polskim dzieciom nie pozwalamy przyjmować prezentów od nieznajomych? Czy macie patent na to, jak robić zdjęcia podczas podróży, by nie uprzedmiotawiać mijanych ludzi, by nie zamykać ich w filmowych klatkach? Czy zorientowaliście się podczas podróży turystycznymi szlakami, kto jest narratorem waszej turystycznej wyobraźni? A może zastanawialiście się kiedyś nad takim kształtem turystyki, w której tak zwany „tubylec” nie pełni jedynie roli krajobrazu, widoku, ciekawostki czy służącego? Podczas warsztatów spróbujemy razem poszukać odpowiedzi na te pytania. No i zaprojektujemy własną dzielnicę turystyczną. Posługiwać się będziemy mieszaną formą – wykłady przeplatane z formami warsztatowymi.
Szkolenie jest częścią projektu post-turysta.pl mającego na celu poszerzenie świadomości polskich turystów i turystek o globalnych współzależnościach i mechanizmach, jakim podlega szeroko pojęte zjawisko turystyki oraz o przyczynach i konsekwencjach zachowań turystycznych. Skierowane jest przede wszystkim do studentek i studentów, młodzieży licealnej, kadry akademickiej, nauczycieli i nauczycielek oraz osób związanych z organizacjami pozarządowymi. Tegoroczna edycja warsztatów jest współfinansowana w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2015 roku.
Najbliższy warsztat odbędzie się 14 października w Tomaszowskim Domu Kultury, start o godzinie 8.00. Wstęp wolny.
Organizatorem warsztatów jest Klub Inteligencji Katolickiej z Warszawy.
Współorganizatorami są Lokalna Organizacja Turystyczna Roztocze i Tomaszowski Dom Kultury.

swiadoma_turystyka_14.10
RAMOWY PROGRAM WARSZTATÓW POST-TURYSTA
Część pierwsza – Przed podróżą
Podtemat: Kto jest narratorem turystycznej wyobraźni?
• Zastanowimy się nad dominującą narracją w turystyce – w tym słownictwem i sformułowaniami kształtującymi naszą wyobraźnię oraz źródłami wiedzy o świecie, które wpływają na nasze turystyczne oczekiwania, tym samym na „turystyczne spojrzenie”, czyli nawyk kojarzenia miejsc z konkretnymi zespołami sensów i wspólna wyobraźnia turystyczna. Na tej podstawie zbadamy to, jak turystyczne oczekiwania potrafią wpływać na odwiedzany przez turystów świat.
Część druga – W podróży
Podtemat: Spojrzenie przez obiektyw
• Film dokumentalny „Z kamerą wśród ludzi / Framing the Other” reż. Ilja Kok, Willem Timmers, Holandia 2011 – mającego na celu pokazanie perspektywy mieszkanek i mieszkańców Globalnego Południa traktowanych niczym eksponat.
• Dyskusja o filmie i zjawisku.
• Pytania problemowe dotyczące fotografii wakacyjnej.
Część trzecia – W podróży
Podtemat: Konsument na wakacjach vs. wakacje od konsumpcji
Czy istnieje neokolonializm turystyczny?
• Przedstawione zostaną podstaw teorii turystycznych dotyczących klasy średniej, w tym próba naszkicowania portretu psychologicznego człowieka na wakacjach w kontekście rodzących się kompleksów i „efektu demonstracji”
• Warsztat pokazujący charakterystykę modelu biznesowego all-inclusive oraz porównanie go z dzielnicami turystycznymi odwiedzanymi przez backapckerów. I na tej podstawie co traci, a co zyskuje państwo Globalnego Południa, jego mieszkańcy oraz lokalni sąsiedzi kurortów na masowym ruchu turystycznym. Zastanowimy się czy istnieje neokolonializm turystyczny.
Część czwarta – Po podróży
Podtemat: Koniec turystyki, jaką znamy?
• Warsztat Matka Ziemia pokazujący wpływ turystyki na przyrodę i próba odpowiedzi, jak konkretni aktorzy działający w turystyce mogą wpłynąć na ochronę środowiska naturalnego.
• Pokazanie wad i zalet wolonturystyki oraz turystyki granicznej.
• Podróżnik i turysta – prawdziwa czy fałszywa opozycja?
TRENERZY:
• Paweł Cywiński: orientalista, kulturoznawca, dziennikarz i podróżnik. Redaktor działu „Poza Europą” w Magazynie Kontakt. Absolwent Studiów o Krajach Rozwijających się na Wydziale Geografii UW i Stosunków Międzykulturowych Azji i Afryki na Wydziale Orientalistycznym UW. Doktorant Wydziału Geografii Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta programu Dharmasiswa na Uniwersytecie Srivijaya w Indonezji.
Naukowo zajmuje się tematyką kolonialną, postkolonialną i neokolonialną, teorią turystyki oraz zagadnieniami państw nieuznanych i upadłych. Podróżował i prowadził badania naukowe oraz reporterskie w prawie 50 krajach świata, w tym: Pakistan, Chiny, Somalia, Etiopia, Iran, Syria, Gwatemala, Nepal, Kirgistan, Indie, Rosja, Turcja, Tajlandia, Malezja, Indonezja, Gruzja, Laos, Egipt, Liban i Mongolia. Teksty poświęcone turystyce publikował między innymi w Gazecie Wyborczej, Znaku i Więzi, obecnie pracuje nad poświęconą temu zagadnieniu książką.
Doświadczenie trenerskie: około 370 godzin szkoleń dotyczących świadomej turystyki, ponad 120 godzin przeprowadzonych szkoleń – w tym językowych, dotyczących odpowiedzialnej turystyki oraz procesu stereotypizacji wizerunku Afryki, prowadzenie zajęć ze studentami UW.
• Marysia Złonkiewicz: bałkanistka, kulturoznawczyni, teoretyczka turystki, podróżniczka. Absolwentka turystyki i rekreacji na Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie oraz kulturoznawstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Dwukrotna stypendystka CEEPUS na Uniwersytecie Sarajewskim.
Naukowo zajmuje się problematyką współczesnych relacji międzykulturowych, teorią stereotypizacji
w turystyce, oraz przemianami islamu bośniackiego. Odwiedzała Azję Południowo-Wschodnią, Róg Afryki, Amerykę Centralną, Bliski Wschód i Bałkany.
Doświadczenie trenerskie: około 350 godzin szkoleń dotyczących świadomej turystyki, około 100 godzin przeprowadzonych szkoleń ze studentami i młodzieżą, w tym szkolenia po angielsku.
mat. roztoczewita.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *