TOMASZÓW Wolontariusze z AISEC w ZS nr 4

Od poniedziałku 19 września 2016 roku Zespół Szkół nr 4 w Tomaszowie Lubelskim gościł wolontariuszy z programu AIESEC.
Tomaszów odwiedzili Rohit pochodzący z Indii i Levani z Gruzji. Po uroczystym powitaniu przez dyrekcję, grono pedagogiczne i społeczność uczniowską goście rozpoczęli warsztaty dotyczące kultury swoich krajów. Wieczorem tego samego dnia dzięki uprzejmości restauracji „Valentino” goście podczas uroczystej kolacji mogli spróbować potraw kuchni polskiej. 20 września wolontariusze odwiedzili zakład partnerski ZS nr 4 – RST Roztocze, gdzie zapoznali się ze specyfiką pracy zakładu. Po powrocie do szkoły prowadzili zajęcia warsztatowe, uczestniczyli w pokazie sumo. Dzięki uprzejmości Larysy Kozak właścicielki Fitness Studio „LaraFit” goście miło spędzili czas na siłowni a wieczorem pojechali na Rogowe Kopce na integracyjnego grilla. 21 września wraz z klasą 2 h uczestniczyli w warsztatach „Drugie życie śmieci” – papierowa wiklina. Zajęcia odbywały się w czytelni biblioteki szkolnej. Prowadzili je uczniowie korzystając z fachowej pomocy nauczyciela bibliotekarza Danuty Kominek. Po południu pojechali na wycieczkę na Szumy z Wiolą Prus. Dzięki uprzejmości właścicieli restauracji „Tabasco” wieczorem wolontariusze zjedli tam kolację.
22 września goście z zagranicy uczestniczyli w warsztatach kulinarnych, w których nauczyli się przyrządzania potraw kuchni polskiej. Warsztaty zakończono degustacją pierogów.
23 września odbył się Europejski Dzień Języków Obcych. Uczniowie wraz z wolontariuszami wzięli udział w turnieju sprawdzający wiedzę o państwach i ich językach narodowych. Był to, zarazem, ostatni dzień pobytu gości. Na zakończenie otrzymali oni upominki i podziękowania. Zapewne, było to ciekawe doświadczenie dla całej społeczności szkolnej.
23 września uroczyście pożegnano wolontariuszy. Po wizycie pozostaną miłe wspomnienia i świadomość, że warto uczyć się języków obcych.
Organizacja AIESEC zrzesza studentów wolontariuszy z całego świata, którzy realizują projekty kulturowe w polskich szkołach, łamiąc utarte w naszym kraju stereotypy.
Globalna perspektywa, którą AIESEC promuje pozwala o wiele bardziej zrozumieć otaczający nas świat, rozwija umiejętności komunikowania się w zróżnicowanych środowiskach i znajdowania rozwiązań niezależnie od wyzwań.


mat. ZS nr 4 w TL

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.