TOMASZÓW Wycieczka uczniów z „trójki” na Litwę

Śladami Marszałka Józefa Piłsudskiego  w 100 – lecie  Odzyskania Niepodległości przez Polskę.
Wycieczka na Litwę jest okazją do tego, aby na własne oczy zobaczyć piękno tego jakże blisko związanego  z naszą Ojczyzną kraju, a jednocześnie poczuć jego unikalną atmosferę. Taką możliwość mieli uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 3 w Tomaszowie Lubelskim – uczestnicy wyjazdu na Litwę zorganizowanego w dniach 5-8 listopada 2018 r. przez dyrektora szkoły – Leszka Kodymowskiego.
W pierwszym dniu wycieczki poznaliśmy wileńską starówkę. Wysłuchaliśmy historii miasta. Pomodliliśmy się przed cudownym obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej. Obejrzeliśmy wspaniałe wnętrza: barokowego kościoła św. Piotra i Pawła, katedry z kaplicą św. Kazimierza – patrona miasta, cerkwi św. Ducha. Odwiedziliśmy celę Konrada i inne zakątki powiązane z wileńskim okresem życia Adama Mickiewicza. Na koniec mogliśmy spojrzeć jeszcze raz na panoramę miasta z platformy ponad 300- metrowej wieży telewizyjnej.
Kolejnego dnia ruszyliśmy Śladami Marszałka Józefa Piłsudskiego. Zwiedziliśmy miejsca, z którymi w sposób szczególny związany był ten wielki Polak: Zułów – gdzie się urodził, kościół parafialny w Powiewiórce, w którym został ochrzczony. Szczególnie zachwyciły nas urocze Pikieliszki z letnią rezydencją Marszałka. Ostatnim punktem tego dnia był Cmentarz na Rossie – najstarsza i najpiękniejsza wileńska nekropolia, miejsce pochówku wielu naszych rodaków. Pełni zadumy i refleksji zatrzymaliśmy się przy grobie Matki, przy której spoczęło Serce Syna. W imieniu społeczności całej naszej szkoły złożyliśmy wieniec, a także zapaliliśmy białe i czerwone znicze przywiezione z Tomaszowa. Oddaliśmy hołd wielkiemu patriocie, który 100 lat temu przyczynił się do wolności naszej Ojczyzny.
Dodatkową atrakcją wyjazdu było zwiedzanie majestatycznego zamku w Trokach i poznanie historii rodu, z którego wywodził się król Władysław Jagiełło.
W programie naszej wycieczki nie mogło zabraknąć wizyty w zaprzyjaźnionym od 10 lat z Trójką Gimnazjum – polskiej szkole w Grzegorzewie. Gorąco przywitani przez uczniów, nauczycieli oraz panią dyrektor Hankę Grzybowską, wzięliśmy udział w uroczystościach związanych z 100. rocznicą odzyskania niepodległości. Obejrzeliśmy bogaty program artystyczny, mówiący o współpracy między narodem polskim i litewskim. Sami również wystąpiliśmy przed zgromadzoną społecznością polską. Słowami wierszy i piosenek przypomnieliśmy niełatwą drogę Polaków do niepodległości.
Litwa zachwyciła nas swoją niezwykłością, wielokulturowością i serdecznością. Wyjazd był wspaniałą lekcją historii,  patriotyzmu, a zarazem tolerancji. Opuszczaliśmy Wilno przekonani, że należy do najpiękniejszych miast świata.
W sposób szczególny podziw wyraziła uczennica SP nr 3 Zosia Łapczyńska:
„Jeszcze śnieg z nieba nie opadł,
słychać wiatrów szum,
a na Litwie nieopodal,
wielki, gęsty ludzi tłum.
Tu zastaniesz Ostrobramską Matkę Boską,
co obdarza Wilno swą troską.
Rynek jak w kolorowym pejzażu.
Tym skrawkiem krajobrazu
każdy człowiek zainspirowany
i tym starym miastem jest oczarowany (…)”

sp3

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.