UWAGA! Zachowaj ostrożność podczas transakcji internetowych

Wczoraj do tomaszowskiej komendy zgłosiły się dwie osoby które padły ofiarą oszustów internetowych. 15-latka sprzedając książki na popularnym serwisie ogłoszeniowym, otrzymała link do odbioru płatności od zainteresowanej ofertą osoby. Nieświadoma konsekwencji nastolatka weszła w link, gdzie wpisała dane karty bankomatowej. W konsekwencji straciła ponad 500 złotych z konta. Natomiast 68-latek dokonując internetowego zakupu basenu ogrodowego nie doczekał się zamówionego towaru, tracąc prawie 500 złotych.

Z relacji zgłaszającego wynikało, że 15-letnia córka chcąc sprzedać książki, zamieściła na portalu ogłoszeniowym ofertę sprzedażową. Poprzez komunikator tekstowy odezwała się do nastolatki osoba zainteresowana ofertą i po krótkiej konwersacji przesłała link do odbioru płatności, którą rzekomo wykonała za pośrednictwem serwisu ogłoszeniowego. 15-latka została poinstruowana o konieczności podania swoich danych osobowych i danych z karty bankomatowej na którą mają zostać przelane pieniądze. Nieświadoma tego, że link jest fałszywy i że podając dane z karty bankomatowej umożliwiła dostęp do konta oszustom, dziewczyna straciła z konta 570 złotych.

Również kupując w internecie musimy zachować czujność. Przekonał się o tym 68-letni mieszkaniec  Tomaszów Lubelski, który zdecydował się na zakup basenu ogrodowego poprzez sklep internetowy i przelał na wskazane konto bankowe kwotę 442 złotych. Do dnia dzisiejszego mężczyzna nie otrzymała zamówionego towaru a kontakt ze sprzedającym został zerwany.

Podczas takich transakcji, warto wcześniej sprawdzić opinie o sklepie internetowym, który jak każda inna firma, musi posiadać numer telefonu stacjonarnego oraz adres i inne dane rejestracyjne – np. numery NIP i REGON. Dane firmy można w łatwy sposób zweryfikować w rejestrach internetowych np. w bazie internetowej REGON.

starszy sierżant Małgorzata Pawłowska

info. KPP w TL

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.