Info

WOT Lubelscy Terytorialsi nie zwalniają tempa

W miniony weekend, w ramach comiesięcznych szkoleń rotacyjnych, blisko 700 żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej szkoliło się w swoich stałych rejonach odpowiedzialności. Każdy dzień szkolenia to wiele godzin spędzonych w terenie na doskonaleniu umiejętności z zakresu strzelectwa, taktyki, topografii, medycyny pola walki, a także prowadzenia walki w terenie zurbanizowanym.  

W dniach 17-18 lutego br. Terytorialsi z batalionów lekkiej piechoty z Lublina, Dęblina, Kraśnika i Zamościa szkolili się w swoich stałych rejonach odpowiedzialności. Umiejętności doskonalili również logistycy, operatorzy bezzałogowych statków powietrznych oraz zespoły zabezpieczenia medycznego.  

Intensywne ćwiczenia odbyli żołnierze z 215 kompanii lekkiej piechoty. Tym razem szkolili się korzystając z obiektów Zespołu Szkół w Ostrowie Lubelskim, m.in. ze sztolni, która stała się doskonałą scenerią do symulacji walki w krótkim dystansie w warunkach ograniczonej widoczności. Ponadto żołnierze doskonalili techniki linowe wykorzystywane m.in. podczas pokonywania przeszkód terenowych czy działań ratowniczych. Drugiego dnia rotacji żołnierze szlifowali umiejętności strzeleckie na broni etatowej – manualną obsługę broni, prowadzenie ognia zza przesłon, na zmęczeniu oraz w ruchu. 

Z kolei Terytorialsi z 211 kompanii lekkiej piechoty przeszli intensywne szkolenie medyczne, ćwicząc udzielanie pierwszej pomocy w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia spowodowanych różnymi czynnikami, ewakuację medyczną rannego z pola walki oraz posługiwanie się wyposażeniem Indywidualnego Pakietu Medycznego (IPMed). Celem tego typu zajęć jest budowanie zaufania żołnierzy do własnych umiejętności medycznych oraz siły i odporności psychicznej. Kolejnym ważnym elementem weekendowego szkolenia była topografia w formie praktycznego treningu orientacji w terenie, co stanowi istotny element umiejętności bojowych każdego żołnierza.

Szkolenia rotacyjne w stałych rejonach odpowiedzialności to jeden z wielu etapów nauki wojskowego rzemiosła w trzyletnim cyklu szkoleniowym żołnierzy WOT. Siłą i atutem Terytorialsów jest bardzo dobra znajomość terenu, który mają wspierać, ochraniać i bronić. Są to obszary, z których pochodzą, gdzie mieszkają, pracują i uczą się. Dla lubelskich Terytorialsów znajomość terenu jest podstawą sukcesu prowadzonych działań, zarówno w czasie pokoju, jak i kryzysu. 

Jeśli chcesz uczestniczyć w ciekawych szkoleniach wojskowych i mieć realny wpływ na bezpieczeństwo kraju, swoich małych ojczyzna i lokalnej społeczności dołącz do żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady OT. Szkolenia podstawowe dla osób, które nie mają doświadczenia wojskowego odbędą się w terminach: 8-23.03, 10-25.05, 5-20.07, 13-28.09, 15-30.11; szkolenia wyrównawcze dla żołnierzy rezerwy w terminach: 10-17.05, 5-12.07, 13-20.09, 15-22.11.

2 LUBELSKA BRYGADA OBRONY TERYTORIALNEJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *