Credit Check – co to jest?

Credit Check jest systemem wymiany danych pożyczkowych. Został założony w 2016 roku. Nie stanowi oddzielnej bazy danych. Udostępnia informacje zarówno pożyczkobiorcom, jak i pożyczkodawcom. Celem Credit Check jest przeciwdziałanie oszustwom pożyczkowym oraz przyczynianie się do poprawy zdolności kredytowej klientów firm pożyczkowych.

Czym jest Credit Check?

Credit Check to system wymiany danych o pożyczkobiorcach, który służy szczegółowej ocenie ich zdolności kredytowej. Nie jest on oddzielną bazą danych. Stanowi jedynie techniczną implementację (teorię decyzji) wymiany informacji pomiędzy jego uczestnikami. Jednocześnie zapewnia przy tym procesie poufność oraz dba o bezpieczeństwo danych.

System oferuje informacje odnośnie do ponad 2,5 mln pożyczkobiorców, którzy na przykład zaciągnęli pożyczkę bez dodatkowych zaświadczeń na PozyczkaOk.pl. Gromadzi dane dotyczące ich pełnej historii kredytowej w ciągu ostatnich 3 lat. Credit Check jest więc najbardziej aktualnym źródłem danych zawierającym wiadomości o ponad 85 proc. klientów firm pożyczkowych.

Credit Check działa w oparciu o przepisy prawne określone w Ustawie z dnia 9 kwietnia 2010 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych. Współpraca firm pożyczkowych odbywa się w ramach Forum Wiarygodnej Wymiany Informacji (FWWI) i Platformy Wymiany Informacji Pożyczkowej (PWIP). System Credit Check rozpoczął swoją działalność 11 stycznia 2016 roku. Fundamentami Credit Check są poniższe moduły:

  • KBIG, czyli Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej, które gromadzi zarówno pozytywne, jak i negatywne informacje z branży pożyczkowej zebrane w jednym BIG-u,
  • Moduł pożyczkowy – rozszerzenie wymiany informacji opartej na KBIG o takie dane jak ilość oraz wartość pożyczek bądź opóźnienia w spłacie krótsze niż 60 dni,
  • Moduł antyfraudowy – na bieżąco poddaje weryfikacji wszystkie wnioski “wpływające” z firm pożyczkowych. Analizuje i ocenia, czy dany wniosek nie jest próbą wyłudzenia pożyczki.

W jaki sposób działa Credit Check?

Platforma wymiany informacji pożyczkowej działa na jasnych i przejrzystych zasadach. Credit Check ściśle współpracuje z Biurem Informacji Gospodarczej. Ułatwia to pracę pożyczkodawcom. Każda zainteresowana pozyskaniem informacji instytucja pozabankowa może bardzo szybko otrzymać dane odnośnie do danego klienta.

System Credit Check pokazuje wszelkie niespłacone pożyczki. Ujawnia także dane o nieterminowych spłatach bądź ich braku. System działa więc na podobnych zasadach jak znane instytucje gromadzące dane o zobowiązaniach finansowych jak BIK czy KRD.

Platforma wymiany informacji pożyczkowej – główne cele Credit Check

Credit Check jest platformą, która gromadzi, przechowuje oraz udostępnia informacje pożyczkowe zarówno pożyczkobiorcom, jak i pożyczkodawcom. Firmy pożyczkowe są w mniejszym stopniu narażone na ryzyko. Mogą bowiem sprawdzić potencjalnego klienta w systemie Credit Check. Instytucje pozabankowe mogą również liczyć na obniżenie kosztów prowadzenia działalności, jeżeli będą udzielały pożyczek klientom posiadającym zdolność kredytową.

Kolejnym celem Credit Check jest działanie dążące do polepszenia płynności finansowej pożyczkobiorców. Dzięki systemowi, pożyczający nie naraża się na nadmierne zadłużenie. Platforma wymiany informacji może go ustrzec przed znalezieniem się w tzw. spirali zadłużenia. Platforma wymiany informacji pożyczkowej nie ma wpływu na zmniejszenie konkurencji. Przyczynia się do korzystnych cen produktów finansowych oferowanych przez rynek z sektora pozabankowego. Przyspiesza również podejmowanie decyzji kredytowych przez firmy pożyczkowe.

Credit Check, dzięki usystematyzowaniu wymiany informacji, pozyskuje skuteczne narzędzia dla instytucji nadzorczych. Przyczynia się również do usunięcia z rynku sektora finansowego firm, które działają w nieuczciwy sposób bądź na szkodę konsumentów.

Credit Check a System Bezpieczny PESEL

System Bezpieczny PESEL jest powiązany z platformą Credit Check. System ma na celu ochronę konsumentów. Przy współpracy z Polskim Związkiem Instytucji Pożyczkowych, oferuje on konsumentom możliwość bezpłatnego zastrzeżenia swojego numeru PESEL.

System Bezpieczny PESEL to idealne rozwiązanie dla konsumentów, którzy obawiają się wyłudzeń pożyczki na wrażliwe dane. Zastrzeżenie numeru PESEL jest bezpłatne. Pożyczkodawcy zostają automatycznie poinformowani o osobie, która umieściła swój PESEL w systemie. Dzięki temu mają oni na uwadze fakt, iż dany podmiot nie planuje ubiegać się o zobowiązanie finansowe. System utrudni zaciągnięcie pożyczki na dane konkretnej osoby. Jak zastrzec swój PESEL w kilku prostych krokach?

  • etap 1: należy wypełnić formularz na stronie internetowej bezpiecznypesel.pl,
  • etap 2: następnie trzeba potwierdzić swoją tożsamość,
  • etap 3: aktywacja bezpiecznego PESEL-u.

System Bezpieczny PESEL posiada również opcję zgłoszenia utraty. Jeżeli dana osoba zgubi dowód osobisty bądź zostanie on jej skradziony, powinna zgłosić ten fakt na policję i złożyć wniosek o nowy dowód tożsamości. Następnie należy wypełnić odpowiedni formularz na stronie bezpiecznypesel.pl. Weryfikacja tożsamości nastąpi w trakcie rozmowy telefonicznej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!