Tyszowce

GMINA TYSZOWCE Aktywni z Podboru

Człowiek jest wielki nie przez to co posiada, lecz przez to kim jest, nie przez to co ma, lecz przez to czym dzieli się z innymi”.
Słowa Jana Pawła II towarzyszyły uczestnikom rodzinnego pikniku w Podborze w gminie Tyszowce, który był połączony z uroczystym otwarciem miejsca zabaw dla dzieci i rekreacji dla dorosłych, przygotowanego głównie własnymi siłami mieszkańców.
– Chyba udało nam się przełamać stereotyp, że wieś jest nudna i że w małych miejscowościach nic się nie dzieje. W niedzielę 14 sierpnia 2016 roku to właśnie w Podborze pojawili się mieszkańcy Tyszowiec, Zamłynia czy Wojciechówki, by razem cieszyć się z efektów naszej pracy – podsumowują organizatorzy festynu.
W części oficjalnej autorzy pomysłu dziękowali wszystkim, którzy pomogli w realizacji tego celu, a proboszcz miejscowej parafii poświęcił nowy obiekt. Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Podborze Grażyna Barańska, przewodniczący Rady Miejskiej w Tyszowcach Stefan Medak, oraz prezes Miejskiego Klubu Sportowego „Pogoń” Tyszowce Daniel Chwastek i skarbnik Ewa Dysznik. W realizację obydwu punktów programu czynnie zaangażowali się główni użytkownicy placu zabaw, czyli dzieci.
Uczestników niedzielnego spotkania odwiedził również przedstawiciel tyszowieckiej policji, który podczas konkursu przypomniał najmłodszym o najważniejszych zasadach bezpieczeństwa, a najbardziej aktywnym uczestnikom zabawy w wieku od 2 do 7 lat, wręczył nagrody. Ponadto pedagog z przedszkola w Tyszowcach Ewa Marzec zorganizowała kilka zabaw tanecznych ze szlagierowymi „Kaczuszkami”, a trener zapasów i sumo „Pogoni” Tyszowce Daniel Chwastek poprowadził pokazowy trening. Był też mecz piłki siatkowej oraz kilkugodzinne zabawy, gry i konkursy dla najmłodszych, które poprowadziły Anna Lizak i Magdalena Wójcik-Zabroń. Dzieci mogą się wykazać na przykład sprawnością w konkursie skoków na skakance, kręceniu hula hop, wrzucaniu piłki do miski, przeciąganiu liny, biegu w workach i z piłeczką na łyżce, a także rozpoznawaniu smaków owoców z zamkniętymi oczami i odgadywaniu dłonią przedmiotów zamkniętych w pudle.  O oprawę muzyczną niedzielnego pikniku zadbał Piotr Medak, a wspólną zabawę zakończyła degustacja ziemniaków i kiełbasy z ogniska. W nowo otwartym obiekcie w Podborze najmłodsi mają do dyspozycji zjeżdżalnię z wieżyczką, dwie huśtawki i ściankę wspinaczkową, a starsi boisko do siatkówki. Wszystko przygotowała grupa wolontariuszy, która pozyskała ten cel dotację w ramach projektu „Lubelskie Lokalnie Mikrodotację FIO” dofinansowanego z rządowego Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.
Wolontariusze z Podboru wybudowali plac zabaw
Nie trzeba wielkich pieniędzy, ani wybitnych fachowców. Wystarczy pomysł, wytrwała praca przy jego realizacji i zaangażowanie ludzi, którzy chcą coś zrobić dla lokalnej społeczności. Wie o tym dobrze grupa aktywnych mieszkańców wsi Podbór w gminie Tyszowce, która wymyśliła i własnymi siłami przygotowała miejsce zabaw dla dzieci i rekreacji dla dorosłych.
W nowym obiekcie najmłodsi mają do dyspozycji zjeżdżalnię z wieżyczką, dwie huśtawki i ściankę wspinaczkową, zaś nieco starsi boisko do siatkówki. Drewniane urządzenia wykonał miejscowy stolarz, a miejsce zostało przygotowane za pieniądze, które wolontariusze pozyskali w ramach projektu „Lubelskie Lokalnie Mikrodotację FIO” dofinansowanego ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach rządowego Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. – Kwota nie była wielka, bo to niespełna 5 tysięcy złotych, ale nic by się nie udało, gdyby nie zaangażowanie mieszkańców Podboru, którzy poświęcili mnóstwo swojego czasu na prace związane z przygotowaniem podłoża. Teren był bardzo pochyły i trzeba go było wyrównać, a wcześniej wykosić trawę i chwasty. Wolontariusze zajęli się również rozprowadzeniem kilku przyczep ziemi, które zamówiły władze samorządowe – relacjonuje jedna z inicjatorek przedsięwzięcia Magdalena Wójcik-Zabroń z Koła Gospodyń Wiejskich w Podborze. To ona, wspólnie z pracownikami urzędu miejskiego, pod szyldem Miejskiego Klubu Sportowego „Pogoń” Tyszowce, przygotowała wniosek o dotację z FIO. Pomysł urządzenia miejsca zabaw i rekreacji nie był przypadkowy. To pierwszy taki obiekt w gminie, szczególnie dla najmłodszych, poza Tyszowcami. – Do niedawna najbliższy znajdował się dość daleko na terenie przedszkola w Tyszowcach. W czerwcu, już bliżej, bo w tyszowieckim parku, został otwarty nowy plac zabaw, ale to ciągle nie było to samo, co własne miejsce, w którym nie tylko dzieci, ale i starsi mieszkańcy mogliby się bawić i integrować. Przykłady mieliśmy już podczas budowy, gdy w przygotowaniach, oczywiście w roli obserwatorów, brali udział najmłodsi. Podczas różnych zabaw okazało się, że, choć to niewielka miejscowość, nie wszyscy się znają, a chętnie spędzają wspólnie wolny czas – podkreśla Magdalena Wójcik-Zabroń, która sama jest mamą 2 dzieci. Nowy obiekt znajduje się przy świetlicy w Podborze, która formalnie jest własnością gminy, ale to mieszkańcy dbają o budynek i jego otoczenie, traktując go jak wizytówkę miejscowości. Na przykład w ubiegłym roku ułożyli kostkę i przygotowali parking, a wewnątrz świetlicy zerwali starą podłogę, wykonali wylewkę i ocieplenie. Ponadto wiosną tego roku koło gospodyń kupiło drzewka, które zostały posadzone przy drodze dojazdowej.
Troska o świetlicę i jej otoczenie to tylko jedno z wielu przykładów aktywności mieszkańców i miejscowego KGW, które działa od ponad 2 lat. Jego inicjatorką i przewodniczącą jest właścicielka apteki Grażyna Barańska, która mimo obowiązków zawodowych i domowych poświęca się również pracy społecznej. Jest radną i członkinią rady sołeckiej, a niedawno została przewodniczącą „Stowarzyszenia Pod Borem”. Mimo swojej krótkiej historii KGW zorganizowało już m.in. Andrzejki, Sylwestra, Mikołajki i obchody Dnia Dziecka, wakacyjne zajęcia dla dzieci oraz obchody Święta Jagodowego.
mat. UM w Tyszowcach/fot. wolontariusze z Podboru

podbor_1 podbor_2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *