INFO Przysięga Terytorialsów w Biłgoraju

W niedzielę 22 kwietnia 2018 roku przed siedzibą Urzędu Miasta w Biłgoraju, 54. ochotników Wojsk Obrony Terytorialnej złożyło uroczystą przysięgę. Będą służyć w 2 Lubelskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”.

W uroczystości uczestniczył podsekretarz stanu Ministerstwa Obrony Narodowej Marek Łapiński, który odczytał list ministra MON Mariusz Błaszczaka do żołnierzy i ich rodzin. W liście czytamy m.in.: Od dziś, będziecie bronić Waszej małej ojczyzny, przed zagrożeniami militarnymi, ale co równie ważne, Waszym obowiązkiem będzie skuteczne i szybkie wpieranie oraz chronienie lokalnej społeczności w sytuacjach kryzowych i w przypadku pojawienia się klęsk żywiołowych. Dzięki waszej służbie, wasz region będzie bezpieczniejszy i bardziej odporny na zagrożenia.

Do żołnierzy zwrócił się również dowódca 2 LBOT płk Tadeusz Nastarowicz: Wyrażam ogromne zadowolenie z Waszej postawy podczas szkolenia. Wzorowo wykonaliście postawione przed Wami zadania. Poznaliście własne możliwości, zapoznaliście się z żołnierskimi obowiązkami i wojskową dyscypliną. Doskonaliliście swe umiejętności. Macie prawo czuć się dumni z tego co osiągnęliście. Wasze oddanie się służbie narodowi jest wielkim zobowiązaniem i wyzwaniem.

To już ósma przysięga w historii 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Żołnierze, którzy dziś złożyli ślubowanie wzmocnią 25 Batalion Lekkiej Piechoty w Zamościu, który obejmuje swoim rejonem odpowiedzialności powiaty: hrubieszowski, janowski, biłgorajski, tomaszowski i zamojski. Tegoroczne przysięgi WOT organizowane się
w miastach powiatowych województwa lubelskiego szczególnie tam, gdzie na co dzień wojsko nie stacjonuje. Tym samym Terytorialsi będą bliżej społeczności lokalnej, aby niezwłocznie reagować w obliczu niebezpieczeństwa i sytuacji kryzysowych. D
ostrzegają to samorządy i chętnie widzą na swoim terenie żołnierzy WOT.

Przysięga to ukoronowanie intensywnego szkolenia podstawowego, trwającego od 7 kwietnia br. Kandydaci na Terytorialsów pod okiem doświadczonych instruktorów szkolili się na terenie jednostki wojskowej w Zamościu. Poznawali podstawy wyszkolenia indywidualnego żołnierza lekkiej piechoty i zasady zachowania na polu walki. Zdobyli praktyczne umiejętności z zakresu posługiwania się bronią, udzielania pierwszej pomocy, survivalu i topografii.

Uroczystość poprzedziła Msza święta w intencji żołnierzy w kościele rzymskokatolickim pw. Trójcy Świętej i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Przysięga wojskowa była również okazją do integracji żołnierzy OT z mieszkańcami miasta Biłgoraj. Po przysiędze odbył się pokaz sztuk walki i prezentacja sprzętu bojowego będącego na wyposażeniu lubelskiej brygady.

***

2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” powstała jako jedna z pierwszych w kraju. W jej skład wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty, dyslokowanych w pięciu rejonach województwa lubelskiego: w Lublinie, Dęblinie, Białej Podlaskiej, Chełmie i Zamościu. Obecnie Wojska Obrony Terytorialnej w woj. lubelskim liczą ponad 2300 żołnierzy i cały czas zgłaszają się nowi ochotnicy do służby. Głównym zadaniem 2 LBOT w bieżącym roku jest zakończenie procesu formowania struktur organizacyjnych, rozpoczęcie szkoleń specjalistycznych żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej oraz osiągniecie wstępnej zdolności do reagowania kryzysowego w obszarze zagrożeń niemilitarnych.

kpt. Damian STANULA/OFICER PRASOWY 2. LUBELSKA BRYGADA OBRONY TERYTORIALNEJ

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!