POWIAT W placówce leczniczej wyłudzili ponad 8 milionów

Zarzuty dotyczące wyłudzenia blisko 8 milionów złotych usłyszało kierownictwo jednej z placówek leczniczych na Lubelszczyźnie. Zatrzymani to 52-letni szef placówki i jego 48-letnia wspólniczka. Ich przestępczy proceder polegał na fałszowaniu dokumentacji dotyczącej stanu zdrowia przebywających tam pacjentów. Dzięki raportom stwierdzającym konieczność dedykowania pensjonariuszom specjalistycznego leczenia żywieniowego, placówka przez lata otrzymywała dofinansowanie z funduszu zdrowia. Zatrzymani usłyszeli zarzuty w Prokuraturze Okręgowej w Zamościu. Sąd aresztował podejrzanych na trzy miesiące.

Nad sprawą pracowali policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Lublinie oraz prokuratorzy z Prokuratury Okręgowej w Zamościu. Śledztwo dotyczy  działalności jednej z placówek leczniczych na terenie pow. hrubieszowskiego. Śledczy ustalili, że w latach 2011-2015 doszło tam do szeregu naruszeń prawa. Pod „lupą” znaleźli się ówcześni szefowie placówki oraz zatrudniony tam personel.

Z ustaleń śledczych wynika, że cały mechanizm przestępczy polegał na fałszowaniu dokumentacji dotyczącej stanu zdrowia przebywających tam pacjentów. Jak wynikało z prowadzonych raportów, ze względu na pogarszający się stan zdrowia pensjonariuszy, a co za tym idzie niemożność samodzielnego odżywiania się, zachodziła konieczność dedykowania im specjalistycznego leczenia żywieniowego. Ten aspekt był niezmiernie istotny, gdyż taki zapis w dokumentacji, powodował otrzymanie dofinansowania z funduszu zdrowia.

Tworzone w placówce poświadczające nieprawdę dokumenty były na przestrzeni wielu lat podstawą rozliczeń finansowania i dofinansowania do pobytu pensjonariuszy przez fundusz zdrowia.

W trakcie prowadzonego postępowania śledczy przeprowadzili szereg czynności procesowych, takich jak przeszukania, analizy dokumentów medycznych, przesłuchania kilkuset osób, uzyskania kilkuset opinii biegłych lekarzy itp. Z ustaleń śledztwa, które obejmuje lata 2011-2015 wynika, że wskutek tego przestępczego procederu placówka wyłudziła łącznie blisko 8 milionów złotych.

Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Lublinie zatrzymali osoby biorące udział w tym przestępczym procederze. Jest to kierownictwo placówki: 52-letni mieszkaniec pow. tomaszowskiego oraz 48-letnia mieszkanka pow. hrubieszowskiego.

Policjanci dokonali także tymczasowego zajęcia ruchomości m.in. w postaci wartego ponad 100 tys. zł. samochodu osobowego.

Zatrzymani zostali doprowadzeni do Prokuratury Okręgowej w Zamościu. Zarzuty, które zostały im przedstawione dotyczą oszustwa i doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem znacznej wartości.

W miniony weekend sąd zastosował wobec podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Za powyższe przestępstwo grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

mat. KPP

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!