EdukacjaInfoTomaszów Lubelski

ZAPASY Tyszowieckie nadzieje olimpijskie

Październik to miesiąc, w którym wojownicy z Tyszowiec znów udowadniają, że należą do krajowej czołówki. W miniony czwartek Tyszowianie brali udział w Strupinie Dużym w „Turnieju Nadziei Olimpijskich na 100 lecie Niepodległości”.

Turniej był rozgrywany w mini zapasach, gdzie każdy z zawodników walczył w trzech rundach. Pierwsza rudna polegała na wypchnięciu zawodnika poza pole walki, druga runda polegała na przeciąganiu liny, zaś trzecia runda polegała na wyniesieniu piłki poza pole walki. W turnieju brało udział pięć szkół z powiatu Chełmskiego oraz uczniowie reprezentujący Szkołę Podstawową w Tyszowcach. Tyszowianie okazali się czarnym koniem turnieju i zdobyli drużynowo pierwsze miejsce i okazały puchar wręczony z rąk olimpijczyków: Andrzeja Głąba, Dariusza Jabłońskiego, Piotra Jabłońskiego i Radosława Truszkowskiego. Zwycięską drużynę z Tyszowiec reprezentowali: Jakub Dudziński, Wojciech Jezierski, Katarzyna Muca, Aleksandra Muca, Majka Czarnecka, Miłosz Jezierski, Bartek Sroga, Hubert Smyk, Szymon Jakubiak, Bartek Jezierski, Kacper Kościołko.
Trener Daniel Chwastek: bardzo mnie cieszy, że nasi najmłodsi zawodnicy w Strupinie godnie reprezentowali naszą miejscowość zdobywając drużynowo pierwsze miejsce oraz że mieli możliwość porozmawiać i zobaczyć zaproszonych na turniej uczestników Igrzysk Olimpijskich w Zapasach.
Dwa dni po sukcesie najmłodszych zawodników z Tyszowiec do walki przystąpili ich starsi koledzy, którzy wywalczyli trzy medale w organizowanym w TAURON Arenie Kraków w Międzynarodowym Memoriale im. Władysława Bajorka w Zapasach w Stylu Klasycznym. Srebrny medal w kategorii wagowej do 91 kg wywalczył Adam Gardzioła, który nieznacznie uległ dopiero w finale zawodnikowi z Białorusi. Medale brązowe zdobyli: Kewin Materna walczący w kategorii wagowej do 38 kg oraz Gabriel Jurkiewicz walczący w kategorii wagowej do 55 kg. Warto dodać, że memoriale walczyło ponad 200 zawodników z Polski, Czech, Ukrainy i Białorusi.
Trener Daniel Chwastek: medale zdobyte w tak silnie obsadzonym turnieju uważam za sukces naszych zapaśników. Na wyróżnienie zasługuje Kewin Materna, który był jedynym Polakiem na podium w swojej kategorii wagowej oraz zdobywcy piątych miejsc: Mateusz Kułaj i Jakub Flak, którzy uplasowali się tuż za podium przegrywając minimalnie swoje pojedynki z bardzo silnymi zawodnikami.
Na uwagę również zasługuje zdobycie w październiku w Ropczycach Drużynowego Mistrzostwa Polski Juniorów w Sumo. Do zdobycia Mistrzostwa Polski przyczynili się Adam Gardzioła, Jakub Antoszewski, Szymon Ogórek oraz Karolak Szymon – wychowanek trenera Mariusza Łosia. Indywidualnie Tyszowianie wywalczyli: Adam Gardzioła złoty medal do 90 kg, Jakub Antoszewski srebrny medal do 100 kg, Szymon Ogórek brązowy medal do 80 kg. Warto również dodać, że w grupie juniorek Vice Mistrzynią Polski Juniorek w Sumo została Tyszowianka walcząca w kategorii wagowej do 55 kg Weronika Ryło.
Trener Daniel Chwastek: tytuł Drużynowego Mistrza Polski Juniorów w Sumo oraz wyniki indywidualne Tyszowian w mistrzostwach kraju to ogromny sukces dla naszego klubu i naszej miejscowości. Warto dodać, że w Ropczycach i Krakowie nasi zawodnicy reprezentowali współpracujący z nami KS Agros Zamość. Od poniedziałku zawodnicy przygotowują się do udziału w Mistrzostwach Europy w Sumo, które odbędą się w najbliższy weekend w Estonii.
Nasz kraj na zbliżających Mistrzostwach Europy reprezentować będą: Jakub Flak, Weronika Ryło, Adam Gardzioła, Jakub Antoszewski, Szymon Ogórek.
Adepci zapasów i sumo z Tyszowiec i okolic, którzy jeszcze zastanawiają się czy nie rozpocząć kariery sportowej albo jak aktywnie spędzić wolny czas, mogą skorzystać z ciągle aktualnej propozycji otwartych treningów. Zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku w hali sportowej miejscowej szkoły podstawowej, a szczegółowe informacje w tej sprawie można uzyskać także telefonicznie pod numerem: 606 375 234.