Info

Czym są magazyny zautomatyzowane i jak działają?

Automatyzacja już od dawna wpisuje się w krajobraz logistyki. Jej elementy przenikają do magazynów, centrów wysyłkowych oraz transportu zwłaszcza za sprawą oprogramowań do zarządzania, a także rozmaitych urządzeń, w tym robotów czy małej elektroniki. Ukierunkowanie na automatyzowanie przestrzeni składowania jest obecnie jednym z przewodnich trendów w logistyce, dobrze wpisującym się w koncepcję przemysłu 4.0. Na czym dokładnie ono polega? Jak automatyzuje się magazyny i jakie korzyści z tego tytułu odnoszą właściciele firm?

Magazyny zautomatyzowane — co to takiego?

Jak sama nazwa wskazuje, magazyny zautomatyzowane to takie, w których większość lub wszystkie procesy wykonywane są przez specjalistyczne maszyny oraz urządzenia. Obiekty tego rodzaju są obecnie dość rzadkim zjawiskiem, jest to jednak bardzo istotny trend. Wysoki poziom automatyzacji nie musi oznaczać całkowitej rezygnacji z udziału pracy ludzi. W tym modelu jest ona jednak ograniczona do kontroli pracy maszyn i nie wymaga od pracowników zmagania się ze żmudnymi zadaniami, takimi jak przenoszenie ciężkich ładunków czy ręczne sporządzanie dokumentacji z przyjęć i wydań towarów.

Jak automatyzuje się magazyny?

Magazyny automatyczne to przestrzenie naszpikowane technologią. Przejawia się ona nie tylko w stosowaniu urządzeń oraz maszyn, które wykonują określone czynności zamiast ludzi, lecz również w sposobie koordynowania ich pracy. Do zarządzania przebiegiem procesów w zautomatyzowanych magazynach służy przeznaczone do tego oprogramowanie — zwłaszcza system WMS (Warehouse Management System).

Technologie wykorzystywane w tych miejscach to zatem między innymi chmura obliczeniowa, big data, internet rzeczy (IoT), a niekiedy także sztuczna inteligencja (AI). Wśród automatycznych urządzeń umożliwiających takiemu magazynowi działanie wymienić można taśmy transportowe, podnośniki, inteligentne regały czy skanery.

Zalety i wady automatyzacji magazynu

Niewątpliwą zaletą zautomatyzowanych magazynów jest zwłaszcza efektywność przeprowadzanych w nich procesów. Maszyny mogą działać całodobowo, nie męczą się i zawsze wykonują czynności w tak samo dokładny i precyzyjny sposób. Dzięki zastosowaniu chmury obliczeniowej uzyskanie informacji o danym produkcie i znalezienie dla niego odpowiedniego miejsca w obiekcie może trwać nawet ułamek sekundy.

Trzeba jednak pamiętać, że koszt wdrożenia automatycznych rozwiązań zdecydowanie nie należy do niskich. Automatyzacja będzie ogromnym wyzwaniem dla tych firm, przez które magazyny codziennie przemieszcza się liczne i zróżnicowane towary.

Nowoczesne magazyny — wydajniejszy łańcuch dostaw

W pełni automatyczne magazyny są pieśnią odległej przyszłości, jednak już teraz na rynku można znaleźć mnóstwo rozwiązań pozwalające na automatyzację konkretnych obszarów działalności przedsiębiorstwa, w tym systemy wspomagające pracę magazynów. Nie tylko liderzy branży dostrzegają ogromny potencjał, jaki leży w uwalnianiu pracowników od żmudnych zadań i przekierowywania ich potencjału w inne segmenty firmy.

Przygotowanie przedsiębiorstwa na przyszłość najczęściej będzie więc uwzględniać zakup lub wynajem przestrzeni, która umożliwi wykonywanie prac magazynowych w szybszy i dokładniejszy sposób. Nowoczesne magazyny w Łodzi i okolicach znajdziesz na przykład w ofercie Panattoni — polskiego i europejskiego lidera powierzchni przemysłowo-logistycznych, na stronie https://panattonieurope.com/pl-pl/znajdz-nieruchomosc?region=lodz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *