Uncategorized

Implanty zębowe – jakie dają możliwości?

Nie bez powodu implanty zębowe są uważane za jedno z najważniejszych osiągnieć współczesnej stomatologii, gdyż stanowią najdoskonalsze rozwiązanie problemu braku pojedynczych lub kilku zębów. Implanty są integralną częścią uzębienia, a ich użytkowanie jest wygodne, bezpieczne i komfortowe. Pacjenci po leczeniu implantologicznym z zaskoczeniem przyznają, że implanty funkcjonują jak zdrowe zęby i są nie do odróżnienia od naturalnego uzębienia (więcej o implantach tu: www.tourmedica.pl/blog/co-to-sa-implanty-stomatologiczne ).

Piękny i zdrowy uśmiech stanowi naszą wizytówkę. Nic więc dziwnego, że pragniemy, aby nasze zęby wyglądały estetycznie, a utrzymanie ich w dobrej kondycji jest jednym z naszych priorytetów. Współcześnie pacjenci mają możliwość skorzystania z bogatej oferty zabiegów z zakresu działu stomatologii, jakim jest stomatologia estetyczna. Niestety, nie zawsze zęby można uratować. Tracimy je w wyniku próchnicy, chorób przyzębia czy urazów.

Istnieje wiele metod odbudowy utraconych zębów, a spośród nich najdoskonalsze i najbardziej naturalne rozwiązanie stanowią implanty zębowe. Pod tym pojęciem rozumie się niewielkie, najczęściej tytanowe śruby, które stomatolog umieszcza w kości szczęki lub żuchwy. Implanty stomatologiczne mają za zadanie zastępować naturalny korzeń zęba utraconego w wyniku choroby lub urazu. Na implancie mocowane są korony porcelanowe lub ceramiczne, których odcień można dobrać do barwy naturalnych zębów. W praktyce implanty zębowe wyglądają i funkcjonują jak zdrowe, naturalne zęby, dlatego ich odkrycie uważa się za przełom we współczesnej stomatologii.

Implanty zębowe zostały wynalezione… przypadkiem w latach 50. ubiegłego stulecia, kiedy szwedzki chirurg i ortopeda, Per-Ingvar Branemark podczas analizy przepływu krwi w obrębie tkanki kostnej, do której wykorzystywał zamontowany w kości metalowy wziernik, odkrył, że po pewnym czasie komórki kostne zaczęły przyrastać do metalowych elementów. To przełomowe odkrycie pozwoliło na błyskawiczny rozwój implantologii stomatologicznej.

Implanty stanowią rozwiązanie problemu braku pojedynczych lub kilku zębów. Ponadto za pomocą implantów można odtworzyć uzębienie w przypadku całkowitego bezzębia. Co ważne, mogą być stosowane u osób niemal w każdym wieku, zarówno u młodych, jak i starszych pacjentów. Jedynie u dzieci i nastolatków standardowo nie wszczepia się implantów do czasu zakończenia procesu wzrostu kości.

Korzyści płynące z wszczepienia implantów zębowych

Zastosowanie implantów niesie ze sobą daleko idące korzyści, nie tylko natury kosmetycznej. Implanty zębowe są sposobem na piękny i zdrowy uśmiech, wypełniają nieestetycznie wyglądające przestrzenie między zębami oraz mają ogromny wpływ zarówno na zęby sąsiadujące, jak i na całą szczękę. W wyniku utraty jednego lub kilku zębów, pozostałe zęby przejmują ich funkcję. Dodatkowe obciążenie może prowadzić do rozchwiania zębów i powstawania wad zgryzu. Ponadto obecność implantów zębowych zapobiega zanikowi tkanki kostnej, dzięki czemu nie zmienia się kształt i szczęki, a co za tym idzie – również całej twarzy. Utrata nawet jednego zęba ma ogromny wpływ na wygląd i funkcjonalność całej jamy ustnej, a implanty pomagają zapobiec wszelkich wynikającym z tego niedogodnościom.

Implanty zębowe wykazują się dużą trwałością i wytrzymałością. „Uzupełnienia oparte na implantach, tzn. korony, mosty i protezy ruchome, mogą z czasem wymagać zmiany, natomiast same implanty zębowe, czyli tytanowe śruby wszczepione w kość, które spełniają role korzeni, bardzo rzadko ulegają uszkodzeniu.” – opowiada doktor Tomasz Falkowski, specjalista implantologii stomatologicznej.

Implanty są bardziej komfortowym rozwiązaniem niż protezy, które w trakcie użytkowania mogą się przemieszczać czy nawet wypadać podczas jedzenia, rozmowy czy śmiechu. Implanty stają się integralną częścią szczęki lub żuchwy i dzięki swoim właściwościom zrastają się z ludzką szczęką. Tytan, z którego najczęściej wykonane są implanty, jest materiałem biokompatybilnym, dzięki czemu bardzo rzadko obserwuje się odczyny ze strony organizmu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *