INFO Koncerny nas trują?!

Francuska organizacja UFC Que Choisir przebadała 419 produktów bardzo popularnych marek. Wyniki są porażające. Okazało się, że wiele z nich zawiera substancje toksyczne, które mogą być niezwykle szkodliwe dla zdrowia. Na podstawie wyników badań, opublikowano specjalną listę trujących produktów.
Na „czarnej liście” znalazły się m.in. popularne pasty do zębów, kremy, dezodoranty, szampony czy płyny po goleniu. Pomimo że produkty, zanim zostały dopuszczone do sprzedaży, przeszły wiele testów i badań, UFC Que Choisir uważa, że wciąż są one bardzo szkodliwe dla konsumentów. Według ustaleń, wiele z nich zawiera substancje toksyczne, które przy nadmiernym użyciu wpływają negatywnie na stan zdrowia organizmu.
Que Choisir wystosowało apel do producentów, aby zdrowie konsumentów stało się dla nich kwestią ważniejszą niż zyski. Organizacja domaga się wycofania szkodliwych substancji ze składu kosmetyków. Z ich badań wynika, że niemal 100 produktów znajdujących się na liście zawiera elementy, które wpływają na zmianę gospodarki hormonalnej organizmu. Wśród szkodliwych substancji znajdujących się w produktach w nadmiarze, wymieniono m.in. laurylosiarczan amonu (prowadzi do podrażnień skóry i nawet owrzodzenia) oraz fenoksyetanol (jest toksyczny dla krwi i wątroby).
Z wynikami badań Que Choisir nie zgadza się Francuskie Stowarzyszenie Producentów Kosmetyków. Ich zdaniem produkty znajdujące się na „czarnej liście” są bezpieczne. Jak argumentują, wszystkie one są wytwarzane zgodnie z przepisami obowiązującymi na terenie Unii Europejskiej, a te – jak twierdzą – należą do najbardziej restrykcyjnych na świecie.
Wśród przykładowych produktów, które zdaniem organizacji Que Choisir są szkodliwe znajdują się m.in.:
– dezodoranty i antyperspiranty Adidas
– farby do włosów Garnier oraz szampony Garnier Ultra Doux
– lakiery do włosów i kremy L’Oreal
– chusteczki do pielęgnacji skóry niemowląt oraz kremy do opalania Nivea
– dezodoranty i antyperspiranty Rexona
– pasty do zębów Colgate
Lista wszystkich przebadanych produktów znajduje się na stronie organizacji Que Choisir. Z pełnym zestawieniem można się zapoznać
pod linkiem:
https://www.quechoisir.org/comparatif-ingredients-indesirables-n941/?&s1=7&o1=desc#products
mat.wmeritum/fot. healevate.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.