INFO Po doświadczenie zawodowe do Niemiec i Włoch

Zespół Szkół nr 3 w Tomaszowie Lubelskim zakończył realizację projektu „Mobilny uczeń – praktyki zawodowe we Włoszech i Niemczech” finansowanego ze środków Programu Erasmus +.
Uczniowie ZS nr 3 (20 osób) odbywali dwutygodniową praktykę zawodową w zakładach gastronomicznych w Berlinie w marcu 2016 r. natomiast uczniowie technikum hotelarskiego (20 osób) w hotelach co najmniej 3* w Rimini (Włochy) w maju 2017 r.
Ze środków projektu uczniowie mieli zapewnione: podróż, zakwaterowanie, całodzienne wyżywienie, ubezpieczenie, program kulturowy (wycieczki do Bolonii, San Marino, zwiedzanie Berlina i Rimini), transport lokalny oraz kieszonkowe.
Młodzież technikum żywienia i usług gastronomicznych w trakcie stażu realizowała program praktyki zawodowej zgodny z programem nauczania w zakresie sporządzania i ekspedycji potraw oraz przygotowania sali konsumenckiej i obsługi gości a uczniowie technikum hotelarskiego podnosili swoje umiejętności zawodowe, społeczne, językowe i interpersonalne w zakresie kwalifikacji obsługa gości w obiekcie świadczącym usługi hotelarskie.
Młodzież uzyskała bardzo wysokie oceny u pracodawców, niektórym składano już nawet oferty pracy. Pracodawcy podkreślali zaangażowanie młodzieży, samodzielność, pozytywne nastawienie, chęć uczenia się, solidność i jakość wykonywanych zadań.
Efekty kształcenia za granicą są potwierdzone dokumentem Europass Mobilność oraz uznane w europejskim systemie transferu osiągnięć w kształceniu i szkoleniu zawodowym ECVET.
Praca w hotelach i restauracjach pełnych gości, w środowisku wielokulturowym to duże wyzwanie dla młodzieży z małego miasta, ale też okazja na poznanie tajników zawodu, na
zweryfikowanie swoich zainteresowań, planów, znalezienia motywacji do pracy i nauki, przełamywania barier komunikacyjnych, poznanie ciekawych ludzi.
Mamy nadzieję, że lokalny rynek pracy zyskał wykwalifikowaną, zmotywowaną, młodą kadrę a pracodawcy niedługo wykorzystają ich umiejętności i doświadczenie zawodowe.

mat. nadesłany

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.