EdukacjaKrynice

KRYNICE Dostali medal im. Wincentego Witosa

Podwójną okazję do świętowania mieli we wtorek 10 listopada uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół w Krynicach.
Podczas akademii z okazji Narodowego Święta Niepodległości placówka została odznaczona medalem im. Wincentego Witosa za krzewienie patriotyzmu.
Jest to najwyższe odznaczenie ruchu ludowego, przyznawane przez Naczelny Komitet Polskiego Stronnictwa Ludowego. ZS w Krynicach otrzymał je za zasługi w krzewieniu postaw patriotycznych uczniów, a podczas wtorkowej uroczystości symbolicznej dekoracji medalem sztandaru szkoły dokonał wójt Janusz Bałabuch.
Dyrektor szkoły Agata Baj przypomina, że uczniowie i nauczyciele ZS w Krynicach angażują się w różne przedsięwzięcia patriotyczne. – Oprócz obchodów świąt narodowych 11 listopada czy 3 maja, co roku razem z władzami samorządowymi organizujemy, m.in. uroczystości z okazji rocznicy Bitwy pod Zaborecznem z lutego 1943 roku, kiedy partyzanci Batalionów Chłopskich rozbili niemiecki oddział mający dokonać pacyfikacji wsi – podkreśla dyrektor Baj. Niespełna 250-osobowy oddział dowodzony przez podpułkownika Franciszka Bartłomowicza pseudonim „Grzmot” starło się wtedy z dwukrotnie liczniejszymi siłami niemieckimi, a wydarzenie to jest uznawane za początek Powstania Zamojskiego.
Podczas wtorkowej uroczystości młodzież zaprezentowała wiersze i pieśni patriotyczne oraz krótką inscenizację nawiązującą do rozbioru Polski. Część artystyczną uczniowie przygotowali pod kierunkiem nauczycielek Moniki Soroki-Stopy i Justyny Franczak, a za oprawę muzyczną obchodów odpowiadała Alina Wiśniewska.
mat. ZS w Krynicach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *