Lubycza Królewska

LUBYCZA Dzień Sybiraka

20 maja 2016 roku w kościele w Lubyczy Królewskiej odbyła się msza święta w intencji Sybiraków.
Była ona wprowadzeniem do uroczystości, która miała miejsce w Zespole Szkół w Lubyczy Królewskiej. Na początku dyrektor Bożena Ziembińska wygłosiła uroczystą mowę, następnie uczennica z samorządu uczniowskiego przywitała zaproszonych gości między innymi Barbarę Sleszyńską-Malec – prezes Związków Sybiraków z Zamościa, Krystynę Rafalat i Emilię Szkopiak – wnuczkę i córkę pułkownika Wojciecha Wójcika, Jana Lelonka – kierownika Delegatury Zamojskiej Lubelskiego Kuratorium Oświaty oraz przedstawicieli władz samorządu miasta i powiatu tomaszowskiego.
Mottem akademii były słowa Adama Mickiewicza „Jeśli my zapomnimy o nich, to niech Bóg zapomni o nas”.
W montażu słowno-muzycznym brała udział  młodzież zespołu szkół, która w sposób niesamowicie wzruszający przedstawiła historię naszych bohaterów z deportacji.
Po akademii burmistrz miasta – Tomasz Leszczyński wręczył zaproszonym gościom pamiątkowe medale. Następnie głos mieli zaproszeni goście, mówiąc o swoich emocjach, które przeżywali podczas oglądania spektaklu, o łzach, które wypływały samowładnie z oczu, o tym jak bardzo przeżywają ten czas w Syberii.
Mamy świadomość tego, że był to trudny i jakże okropny okres dla naszych Sybiraków. Całość koordynowała Ewa Wojciechowska wraz z Walentyną Regułą, która również należy do deportowanych do Kazachstanu.
Po uroczystości goście zaproszeni zostali do wspólnego zdjęcia oraz na poczęstunek.

[print_gllr id=6010]
tekst: Justyna Sysło – uczennica ZS w LK/fot.Agnieszka Głąb-Kruk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *