NASZ PATRONAT VI Międzynarodowy Turniej Szachowy – II Memoriał Szymona Łuczki

VI Międzynarodowy Turniej Szachowy
dla dzieci, młodzieży i dorosłych o Puchar Wójta Gminy Rachanie
– II Memoriał Szymona Łuczki
15 lutego 2020 r. w Szkole Podstawowej w Rachaniach został rozegrany VI Międzynarodowy Turniej Szachowy dla dzieci, młodzieży i dorosłych o Puchar Wójta Gminy Rachanie będący jednocześnie II Memoriałem Szymona Łuczki. Organizatorem zawodów był Gminny Ośrodek Kultury w Rachaniach. Patronat honorowy nad turniejem objęli: Poseł na Sejm RP Tomasz Zieliński, Starosta Tomaszowski Henryk Karwan, Wójt Gminy Rachanie, a patronat medialny Tomaszowski Portal Informacyjny. Organizatorom udało się pozyskać liczną grupę sponsorów: Budgar – Aneta Leżak, El-kom – Agata i Dariusz Fus, Fundacja Falków, Apteka Prywatna – Janina Ozdoba, Zakład Usługowo-Handlowy – Jerzy Kosiorski, Hurt-Detal Art. Przem. – Franciszek Piwko, Muzeum „Szachy Świata” – Andrzej Czochra, BS Rachanie o/Tomaszów. Kierownikiem zawodów był Tadeusz Łuczka.

W ceremonii otwarcia imprezy uczestniczyli przedstawiciele lokalnych władz samorządowych w osobach: Agata Niedziółka Sekretarz Gminy Rachanie, Teresa Semczyszyn Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu, Stanisław Seńko Dyrektor GOK w Rachaniach, Katarzyna Bondyra – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Rachaniach.
Na starcie imprezy stanęło 85 miłośników królewskiej gry, którzy rywalizowali w dwóch grupach: młodzików (dzieci do lat 10) oraz open. W grupie open prowadzono klasyfikację juniorów i juniorek do lat 13 oraz 18. Grano na dystansie 9 rund systemem szwajcarskim.
W grupie dzieci do lat 10 wśród chłopców zwyciężył Cezary Kraczek (Biłgoraj) wygrywając wszystkie swoje partie przed Bartoszem Ożogiem (Zamość) i Szymonem Kostrubcem (Tomaszów Lub.). Wśród najmłodszych dziewczynek triumfowała Marcelina Kowalska przed Joanną Jaroszewską (obie Tomaszów Lub.) i Leną Tychlowiec (Michalów).
W grupie open dwa pierwsze miejsca przypadły szachistom z Ukrainy. Zwyciężył Ihor Nester, drugie miejsce wywalczył Nazar Ustianovich, a trzecie Bartłomiej Jarosz (Tomaszów Lub.). Najwyżej sklasyfikowaną kobietą była Karolina Niedorys (Tomaszów Lub.).
W klasyfikacji juniorów do lat 18 triumfował Kamil Cisek (Tomaszów Lub.) przed Dominikiem Pańko i Wiktorem Kiełbińskim (obaj Zamość). Wśród juniorek pierwsze miejsce wywalczyła Aleksandra Gromek przed Rozalią Wojtowicz (obie Tomaszów Lub.) i Nikolą Janią (Michalów).
W grupie juniorów do lat 13 pierwsze trzy miejsca zajęli szachiści z Tomaszowa Lub. Zwyciężył Paweł Gromek przed Kacprem Koprem i Miłoszem Byczukiem. W klasyfikacji juniorek zwyciężyła Karolina Niedorys przed Emilią Sprzęczką (obie Tomaszów Lub.) i Mileną Kawką (Zamość).
Zwycięzcy poszczególnych klasyfikacji otrzymali piękne puchary ufundowane przez Wójta Gminy Rachanie Romana Miedziaka oraz wydawnictwo albumowe Mistrzostwa Polski Kobiet w Szachach 1992-2018 ufundowane przez dyrektora Muzeum „Szachy Świata” Andrzeja Czochrę. Pierwszych trzech zawodników w każdej z grup klasyfikacyjnych nagrodzono medalami, a pierwszych sześciu nagrodami rzeczowymi. W grupie open pierwszych siedmiu zawodników oraz najwyżej sklasyfikowana kobieta otrzymało nagrody finansowe. Natomiast wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy. Ponadto nagrodzono pucharami ufundowanymi przez Starostę Tomaszowskiego Henryka Karwana trzech najwyżej sklasyfikowanych zawodników z powiatu tomaszowskiego. Otrzymali je: Bartłomiej Jarosz, Jacek Klimecki i Ryszard Probola (wszyscy Tomaszów Lub.). Nagrody memoriałowe w postaci pucharów ufundował ojciec Szymona, Tadeusza Łuczka dla najwyżej sklasyfikowanego zawodnika i zawodniczki z powiatu zamojskiego otrzymali je: Milena Kawka i Łukasz Gorzkiewicz (oboje Zamość). Puchary ufundowane przez Wójta Gminy Rachanie wręczono najlepszemu zawodnikowi i zawodniczce z Gminy Rachanie a otrzymali je Nikola Jania (Michalów) i Tomasz Pachla (Rachanie). Statuetką ufundowaną przez Posła na Sejm Tomasza Zielińskiego nagrodzono najmłodszego uczestnika zmagań na 64 polach – Kornelię Ryłło (Michalów). Nagrody wręczali przedstawiciele lokalnych władz samorządowych Agata Niedziółka Sekretarz Gminy Rachanie, Wiesław Pałczyński Przewodniczący Rady Gminy Rachanie, Teresa Semczyszyn Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu
Obsługę sędziowską stanowili Elżbieta i Ryszard Żądło (Tomaszów Lub.), których pracę doceniły lokalne władze samorządowe wręczając im upominki. Wszystkim uczestnikom zawodów zapewniono ciepły posiłek oraz kawę i herbatę. Organizatorzy dziękują wszystkim sponsorom oraz osobom, które zaangażowały się w organizację zawodów.

Ryszard Żądło i Stanisław Seńko

Jeden komentarz do “NASZ PATRONAT VI Międzynarodowy Turniej Szachowy – II Memoriał Szymona Łuczki