NewsSusiec

SUSIEC Roztoczańskie Szumy – nowym cudem Polski!

To wspaniała informacja nie tylko dla mieszkańców i władz gminy Susiec, ale także dla mieszkańców Powiatu Tomaszowskiego oraz turystów odwiedzających nasze piękne zakątki.
Roztoczańskie Szumy zostały ogłoszone jednym z siedmiu Nowych Cudów Polski.
W szóstej edycji konkursu „7 nowych cudów Polski” ogłoszonego przez National Geographic Traveler susieckie Szumy uplasowały się na szóstym miejscu.
Wyniki ogłoszono 1 września, a 14 października 2016 roku odbyła się uroczysta Gala w trakcie międzynarodowych targów turystycznych World Travel Show w Nadarzynie koło Warszawy.
Wyróżnienie z rąk Martyny Wojciechowskiej – redaktor naczelnej National Geographic Polska oraz National Geographic Traveler odebrał Zbigniew Naklicki – wójt gminy Susiec.
Wójtowi towarzyszyli: Justyna Mroczkowska – pracownik Urzędu Gminy w Suścu, Magdalena Tereszczuk – prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej „Roztocze”, Ewa Piwko-Witkowska – prezes Lokalnej Grupy Działania „Roztocze Tomaszowskie” oraz Krzysztof Łagowski – prezes Roztoczańskiego Stowarzyszenia Agroturystycznego oraz wiceprezes Lokalnej Organizacji Turystycznej „Roztocze”.
Plebiscyt „7 nowych cudów Polski” w ogromnej skali zaktywizował lokalne społeczności do tego, by codziennie oddawać głosy na najwspanialsze miejsca w Polsce.
Przez cały czas Szumy utrzymywały się w czołówce, ostatecznie zajęły szóste miejsce. Jest to olbrzymie wyróżnienie dla mieszkańców i miłośników Roztocza.
Należy zaznaczyć, że wśród nominowanych do wyróżnienia znalazł się także Rynek Wielki w Zamościu. Do końca głosowania trwała walka o 7. miejsce. Zamojski Rynek przez wiele dni utrzymywał się na 7. pozycji, ale przedostatniego dnia głosowania Ścieżka Geoturystyczna Geopark Łuk Mużakowa zgromadziła potężną liczbę głosów i tym samym wyprzedziła Rynek.
W dniach 14-16 października na terenie Centrum Targowego Ptak Warsaw Expo w Nadarzynie odbywają się międzynarodowe targi turystyczne World Travel Show, w których bierze udział Krzysztof Łagowski – prezes Roztoczańskiego Stowarzyszenia Agroturystycznego z siedzibą w Suścu.
mat. TPI/fot. MagMa i Ewa Piwko-Witkowska

Wyróżnieni czyli 7 Nowych Cudów Polski:
Do finałowej siódemki Nowych Cudów Polski zakwalifikowały się (opis cudów według National Geographic):
1. Roztoczańskie Szumy (Lubelskie/Roztocze). Niewielkie, ale hałaśliwe mikrowodospady. Ich historia sięga trzeciorzędu, kiedy to zmiany tektoniczne spowodowały powstanie skalnych uskoków. Wędrówka wzdłuż rzek Tanew czy Jeleń pozwala nie tylko się wyciszyć, ale też zagłębić się w dziewicze lasy Roztocza.
2. Geopark Łuk Mużakowa, Ścieżka Geoturystyczna (Lubuskie/Łęknica). Dawne wyrobiska kopalin zalano wodą, dzięki czemu zamieniły się w mieniące się barwami akweny. Podróżując pięciokilometrowym szlakiem pieszym i rowerowym Dawna Kopalnia Babina, bez trudu zauważymy, jak przyroda odzyskuje zmienione przez człowieka środowisko.
3. Mural, Opowieść śródecka (Wielkopolskie/Poznań). Efektowny mural w technice 3D opowiada historię dzielnicy Śródka. Znajdziemy tam księcia, hejnalistę, kota czy sklepik rzeźnika.
4. Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki (Kujawsko-Pomorskie/Toruń).
Obok tego budynku trudno przejść obojętnie: zaprojektowana przez Hiszpana Fernanda Menisa połamana bryła gmachu w efektowny sposób łączy różne style. Jest tu nieco autorskich odniesień do typowego dla Torunia ceglanego gotyku, ale też sporo inspiracji naturą. W niesamowitych wnętrzach kryją się dwie sale koncertowe, scena plenerowa i zaplecze konferencyjne.
5. Szlak kościołów drewnianych Regionu Kozła (Lubuskie/Kępsk, Chlastawa, Kosieczyn)
Drewniane kościoły na tym szlaku urzekają harmonią bryły, bogactwem wnętrz i unoszącym się wewnątrz zapachem bejcowanego drewna. Szlak ma 23 km i najlepiej przemierzać go rowerem, zatrzymując się po drodze.
6. Hydropolis (Dolnośląskie/Wrocław). Na co dzień nie doceniamy, jak ważna jest w naszym życiu woda. Interaktywna wystawa Hydropolis może to zmienić. Schodzimy w morskie głębiny, poznajemy historię inżynierii wodnej i słuchamy fascynującą opowieść o początkach wody w kosmosie.
7. Planetarium EC1 (Łódzkie/Łódź). 110 wygodnych foteli, kopuła o średnicy 18 m i ekran sferyczny połączony z systemem projekcyjnym o rozdzielczości 8K czynią z łódzkiego obiektu jedno z najnowocześniejszych planetariów w Polsce. Ciekawy jest też sam budynek dawnej elektrowni z końca XIX wieku.

30szumy_wrzesien_2016_magma 21 20 19 18 17aleksander_doba 16 10 08 07 06 04 02gala_ng_1 01gala_ng_2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *