TOMASZÓW Odsłonięto Kolumnę Chrztu Polski

W ramach realizacji przez Miejską Bibliotekę Publiczną projektu „1000 i 50 lat Chrztu Polski” w niedzielę 24 lipca 2016 roku nastąpiło odsłonięcie Kolumny Pamięci poświęconej rocznicy Chrztu Polski.
Uroczystości poprzedzone zostały mszą świętą w Sanktuarium Matki Bożej Tomaszowskiej celebrowaną przez księdza prałata Czesława Grzyba.
Po mszy, przy drodze krzyżowej, odsłonięcia kolumny dokonali: ksiądz prałat Czesław Grzyb, ksiądz kanonik Grzegorz Chabros, Wojciech Żukowski Burmistrz Miasta, Tomasz Zieliński dyrektor biblioteki. Kolumna została wykonana przez Pawła Pastuszka, tablica pamiątkowa przez Marię Marek Prus i Piotra Prusa. Na tablicy pamiątkowej umieszczono popiersie księcia Mieszka I oraz następujące wersy: „Pierwszy więc książę polski Mieszko dostąpił łaski chrztu za sprawą wiernej żony  (…)  za jego czasów i przez niego Światłość niebiańska nawiedziła Królestwo Polskie.”
„W 1050 rocznicę powstania państwa polskiego i wprowadzenia wiary katolickiej, dzięki której Polska Piastowska wstąpiła w krąg kultury Europy Zachodniej, stając się z czasem Przedmurzem Chrześcijaństwa.” Na kolumnie znajduje się ryngraf, wzorowany na ryngrafie Żołnierza Wyklętego por. Franciszka Majewskiego ps. Słony, na którym umieszczono wizerunek Matki Bożej Szkaplerznej i Orła w koronie.

kolumna_chrztu_polski
mat. MBP w TL/fot. TPI

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.