Kultura i SztukaTyszowce

TYSZOWCE Orkiestra dęta koncertowała na Ukrainie

Tyszowiecka Orkiestra Dęta ma za sobą pierwszą podróż zagraniczną.
W niedzielę 4 października 2015 roku muzycy, skupieni wokół Samorządowego Centrum Kultury w Tyszowcach, byli na Ukrainie, gdzie wzięli udział w obchodach 589. rocznicy powstania zaprzyjaźnionej miejscowości Wołswin.
Propozycja wyjazdu padła podczas tegorocznych dożynek w Przewalu, w których brała udział ukraińska delegacja. – Chętnie przyjęliśmy zaproszenie dla naszych muzyków, którzy występują zaledwie od roku, i dla których był to pierwszy koncert poza granicami kraju. Wysłuchaliśmy tamtejszej grupy wokalnej, która wykonała piękne ukraińskie pieśni narodowe, a nasza orkiestra zakończyła swój występ utworem „Hej sokoły”, który bardzo spodobał się ukraińskiej publiczności – podsumowuje dyrektor SCK w Tyszowcach Grzegorz Piliszczuk.
Grupa, którą obecnie tworzy 19 osób, rozpoczęła próby jesienią ubiegłego roku. Wszyscy zaczynali naukę gry na instrumentach dętych od podstaw. Na razie w swoim instrumentarium orkiestra ma trąbki, klarnety, saksofony altowe i tenorowe, puzon, tubę oraz instrumenty perkusyjne, czyli werbel, bęben i czynele. – W najbliższych tygodniach chcemy rozbudować zespół zarówno kadrowo, jak i pod względem instrumentarium, co wzbogaci nasz repertuar o nowe aranżacje – dodaje dyrektor Piliszczuk.
Podczas niedzielnej wizyty na Ukrainie muzycy zwiedzili również miejscowości Żwirki i Sokal, a towarzyszyła im kilkuosobowa delegacja sąsiedniej gminy Krynice oraz burmistrz Tyszowiec Mariusz Zając, który nie ukrywa, że wiąże ze współpracą z Wołswinem duże nadzieje.
Oprócz wymiany kulturalnej myślimy również o wspólnych inwestycjach, głównie z zakresu ochrony środowiska. To, m.in. budowa sieci wodociągowej i kanalizacyjnej czy ochrona dorzecza Bugu po stronie ukraińskiej i naszej rzeki Huczwy, która jest dopływem Bugu – wyjaśnia burmistrz Zając. Środki na ten cel obydwa samorządy mogą pozyskać z funduszy unijnych, a szczegóły wspólnych projektów będą ustalane w najbliższych miesiącach.
mat. SCK Tyszowce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *