Uncategorized

Zmiany skórne – w jakich przypadkach konieczna jest interwencja lekarska?

W niektórych przypadkach usuwanie znamion skórnych okazuje się koniecznością. Niemal u każdego człowieka naliczyć można ponad dwadzieścia znamion na całym ciele. Choć wydają się całkowicie niewinne, to w rzeczywistości są to łagodne zmiany nowotworowe, które na szczęście są niegroźne dla zdrowia. W niektórych przypadkach jednak znamiona te mogą być zmianami złośliwymi lub zmiany łagodne mogą się uzłośliwiać. To właśnie dlatego tak ważne jest stałe obserwowanie zmian skórnych aby w razie wystąpienia jakichkolwiek obaw od razu je usunąć, nie tylko ze względów estetycznych ale przede wszystkim zdrowotnych.
Każdy człowiek na swojej skórze posiada znamiona. Szacuje się, że dorosła osoba ma ich od 10 do nawet 40. Jednak stanowią one wyłącznie jeden rodzaj zmian skórnych, które są najczęściej usuwane i choć obecnie dostępnych jest wiele metod usuwania zmian skórnych, to w części z nich w dalszym ciągu preferowane jest przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego.
Obecnie rozróżniamy ok. 3 tysiące zmian dermatologicznych dotykających ludzi. Większość z nich można z powodzeniem leczyć zachowawczo, stosując różnego rodzaju środki farmakologiczne. Do tego typu zmian należą m.in. trądzik oraz liszaje. Jednak część zmian, jak np. różnorodne typy znamion skórnych należy leczyć zabiegowo.
Rozwój medycyny sprawił, że obecnie skorzystać można z różnorodnych zabiegowych metod usuwania zmian skórnych. Metody laserowe oraz wykorzystujące ciekły azot posiadają szereg zalet, jednak w niektórych przypadkach nie mogą być stosowane. Wówczas konieczne jest zastosowanie klasycznej metody, jaką jest zabieg chirurgiczny z wykorzystaniem skalpela.

Jakie zmiany skórne należy usuwać chirurgicznie?
Choć zazwyczaj łagodne zmiany skórne nie stanowią zagrożenia dla zdrowia, to w wielu przypadkach istnieje ryzyko, że ulegną one uzłośliwieniu. Właśnie dlatego zmiany skórne powinny być stale obserwowane i poddawane regularnym kontrolom dermatologicznym i onkologicznym. Przeważająca część zmian skórnych posiada charakter przedrakowy, co oznacza, iż wraz z upływem lat mogą ulec uzłośliwieniu.
Jednym z głównych czynników wpływających na wybór odpowiedniej metody usuwania zmiany skórnej jest jej podejrzewany charakter. Dermatolodzy są w stanie już po wstępnej obserwacji stwierdzić, czy istnieje ryzyko, że zmiana ulegnie zezłośliwieniu. Do określenia charakteru zmiany lekarze wykorzystują dermatoskop, który umożliwia obserwację zmiany w dużym powiększeniu.
W przypadku wystąpienia zmian o charakterze łagodnym można zastosować różnorodne techniki usuwania zmienionych tkanek. Jednak w przypadku wystąpienia zmian o charakterze złośliwym konieczne jest zastosowanie metody chirurgicznej.
Pewne cechy zmian skórnych mogą świadczyć o jej potencjalnej złośliwości. To właśnie te cechy skłaniać będą do zastosowania chirurgicznych metod jej usunięcia. Należy zwrócić szczególną uwagę na poniższe cechy zmiany:

  • nieregularne brzegi,
  • duża powierzchnia zmiany,
  • wielobarwność,
  • niejednolita powierzchnia zmiany.

Każdy, kto zaobserwuje u siebie zmianę charakteryzującą się powyższą cechą powinien udać się do lekarza, w celu zdiagnozowania znamienia oraz udzielenia instrukcji postępowania. Do najczęściej usuwanych zmian należą znamiona barwnikowe, włókniaki, tłuszczaki, brodawki, kurzajki, kłykciny oraz brodawki łojotokowe. Konieczność ich usunięcia uzasadniona jest w szczególności względami zdrowotnymi, ponieważ niektóre znamiona mogą ulec przekształceniu, zmieniając się w groźne zmiany nowotworowe.

W jakich przypadkach stosuje się zabieg chirurgiczny?
Część osób zastanawia się, czemu w przypadku podejrzenia złośliwego charakteru zmiany konieczne jest usunięcie jej chirurgiczne. Odpowiedź jest prosta – tylko taka metoda umożliwia poddanie usuniętej tkanki badaniu histopatologicznemu. Działanie takie umożliwia zaklasyfikowanie wyciętego fragmentu tkanki, a także umożliwiają ocenienie, czy usunięto wystarczający margines zdrowych tkanek. W przypadku zastosowania metody laserowej resekowany materiał ulega uszkodzeniu, przez co przeprowadzenie oceny histopatologicznej jest niemożliwe.
Mimo, iż w niektórych przypadkach konieczne jest chirurgiczne usuwanie zmian skórnych, to nie należy się go obawiać. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym, toteż jedyne dolegliwości bólowe towarzyszą podawaniu znieczulenia. Cała procedura trwa niezwykle krótko, zazwyczaj nie przekraczając 30 minut. W końcowym etapie zabiegu zakładane są szwy, które w zależności od miejsca przeprowadzanego zabiegu zdejmowane są po upływie 5 do nawet 10 dni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *