ZUS Został niecały miesiąc na wniosek 800+
Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wypłatę świadczenia 800+ na nowy okres. Część rodziców jeszcze nie złożyła wniosku. Powinni przesłać go najpóźniej do końca czerwca, żeby otrzymać całe świadczenie.
Już w pierwszym tygodniu czerwca do rodziców trafiło 1 mld 379 mln zł na ponad 1,7 mln dzieci. Terminów płatności jest w miesiącu kilka, więc te liczby z każdym tygodniem będą rosły.
Do 5 czerwca w całym kraju do ZUS wpłynęły wnioski o świadczenie wychowawcze na nowy okres wypłat na 6,6 mln dzieci. W samym województwie lubelskim – na 316,5 tys. dzieci. To około 80 procent ubiegłorocznych zgłoszeń.
ZUS nadal przyjmuje wnioski
Wniosek nadal można złożyć. Trzeba to zrobić najpóźniej do końca czerwca, żeby otrzymać wypłatę 800+ za cały okres. Jeśli zgłoszenie trafi do ZUS w lipcu lub później, to świadczenie będzie przysługiwało dopiero od miesiąca złożenia wniosku.
Jak go przesłać? Tylko elektronicznie. Są cztery drogi: aplikacja mobilna mZUS, Platforma Usług Elektronicznych ZUS, portal Emp@tia lub bankowość elektroniczna. ZUS przekazuje wypłaty na rachunki bankowe. Świadczenie wychowawcze w wysokości 800 zł miesięcznie przysługuje na dziecko do ukończenia 18 roku życia, bez względu na dochód rodziny.
Zmiany dla uchodźców z Ukrainy
W czerwcu weszły w życie zmiany w 800+ dla uchodźców z Ukrainy. Prawo do świadczenia na dziecko jest teraz powiązane z obowiązkiem nauki. To znaczy, że obywatel Ukrainy otrzyma 800+ pod warunkiem, że jego dziecko chodzi w Polsce do szkoły lub „zerówki”. Ta zmiana nie dotyczy najmłodszych dzieci, które nie mają jeszcze obowiązku nauki w placówce oświatowej.
O tym, czy dziecko uczęszcza do polskiej szkoły albo „zerówki”, ZUS dowie się co miesiąc z Systemu Informacji Oświatowej. Z powodu weryfikacji obowiązku szkolnego zmieniają się terminy wypłat 800+ dla uchodźców z Ukrainy. Teraz będzie to 22 i 24 dzień każdego miesiąca.
ZUS