GMINA TOMASZÓW Świecą przykładem

W gminie Tomaszów Lubelski jest coraz więcej lepszych dróg, ale nie tylko ich jakość wpływa na bezpieczeństwo pieszych i zmotoryzowanych.
By o nich zadbać miejscowy samorząd rozdaje teraz opaski odblaskowe, które szczególnie w okresie jesienno-zimowym mogą uratować zdrowie czy nawet życie.
Mieszkańcy mogą je odbierać za darmo w pokoju numer 9 urzędu gminy do 15 grudnia lub do wyczerpania zapasów. Akcja została przedłużona.
Pomysłodawcy akcji przypominają, że zgodnie z nowymi przepisami o ruchu drogowym każdy pieszy, poruszający się po zmierzchu poza terenem zabudowanym musi mieć na sobie elementy odblaskowe, a za ich brak grozi mandat w wysokości nawet 3 tysięcy złotych. Badania pokazują, że w niekorzystnych warunkach kierowca widzi nieoświetlonego pieszego dopiero z 20 metrów, gdy często nie ma już możliwości wykonania jakiegokolwiek manewru, by nie doprowadzić do tragedii. Gdy pieszy posiada odblaski jest widoczny już z odległości 150 metrów. Zakup takich akcesoriów nie jest poważnym wydatkiem, bo najtańszą kamizelkę odblaskową można kupić nawet za… złotówkę, a korzyści z jej zakładania mogą być nie do oszacowania.
Z policyjnych statystyk wynika, że to piesi są jedną z najbardziej licznych ofiar wypadków, którzy razem z rowerzystami i motorowerzystami są określani mianem niechronionych uczestników ruchu drogowego. Specjaliści przypominają, że w zderzeniu z innym pojazdem kierowca może liczyć na poduszki powietrzne albo pasy bezpieczeństwa, natomiast pieszego i rowerzysty nic nie chroni.

mat. UG w TL/fot. policja

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!