POWIAT Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym są osoby z naszego powiatu

Od 1 stycznia dostępny jest Rejestr Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym. Są w nim osoby z naszego powiatu.

 

Nazwiska, zdjęcia, daty urodzenia oraz miejsca zamieszkania – takie dane można znaleźć od poniedziałku, 1 stycznia 2018 roku na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.

W ogólnodostępnym Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym znajduje się obecnie 768 nazwisk.

Do szczegółowych danych dostęp mają przedstawiciele organów ścigania i dyrektorzy szkół. W części ogólnodostępnej znalazły dane głównie pedofilów, którzy dopuścili się gwałtów na dzieciach poniżej 15. roku życia i sprawców gwałtów popełnionych ze szczególnym okrucieństwem. Spośród sprawców czynów popełnionych od 1 października 2017 r. Do rejestru publicznego trafili dodatkowo także recydywiści – jeśli którekolwiek przestępstwo na tle seksualnym popełnili na szkodę małoletniego (do 18. roku życia) i zostali uprzednio skazani na karę pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia jej wykonania. Druga część rejestru – z ograniczonym dostępem – zawiera 2614 nazwisk. Oprócz osób z rejestru ogólnodostępnego znaleźli się w nim sprawcy gwałtów popełnionych przed 1 października 2017 r. na osobach w wieku 15-18 lat. Natomiast w przypadku przestępstw popełnionych po 1 października 2017 roku, do rejestru z dostępem ograniczonym trafili wszyscy gwałciciele i pedofile, stręczyciele dzieci i skazani, którzy posługiwali się pornografią na szkodę nieletnich. W tej części rejestr jest bardzo szczegółowy. Zawiera m.in. PESEL skazanych i adresy ich zameldowania.

Dyrektorzy szkół czy np. organizatorzy wypoczynku i zajęć dla dzieci są zobowiązani sprawdzać, czy osoby, które zamierzają zatrudnić figurują w rejestrze przestępców.

Rejestr publiczny jest w całości jawny i bezpłatnie dostępny w internecie.

Publiczny rejestr można znaleźć pod tym adresem na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości: https://rps.ms.gov.pl/pl-PL/Public#/home

Osoby ujęte w rejestrze mają pod groźbą kary aresztu obowiązek zawiadamiania policji o adresie, pod którym przebywają. Komisariaty policji mają zaś na bieżąco aktualizować te dane.

Sprawdźcie czy obok was nie mieszka przestępca!

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!