Co gdzie kiedy ?Kultura i Sztuka

Co gdzie kiedy ? Kultura w kwarantannie

Zamknięte teatry, muzea, galerie. Odwołane koncerty i wydarzenia kulturalne. Kwarantanna jest trudnym czasem zarówno dla artystów, jak i dla aktywnych uczestników kultury. Ci pierwsi stracili nie tylko możliwość pracy i zarobku, ale przede wszystkim szansę na ekspresję swoich talentów i wyrażenie siebie w kontakcie z widownią. Ci drudzy nie chcą tak łatwo rezygnować z codziennych przyjemności jakimi są wyjście na koncert czy do teatru.

Pogotowie ratunkowe dla kultury

Marcin Piotrowski i członkowie Stowarzyszenia Folkowisko, Inicjatywy LWL i Muzeum Opowieści wpadli na pomysł, stworzenia publicznej platformy, do której dołączać mogą wielbiciele kultury oraz jej twórcy. W ten sposób na Facebooku powstała grupa pod nazwą „Kultura w kwarantannie”.

Chcieliśmy, aby ta grupa była pewnego rodzaju pogotowiem ratunkowym dla kultury i osób, którym brakuję wyjść do kina czy teatru. Chcieliśmy wspomóc artystów, w tym ciężkim dla nich okresie – wyjaśnia Piotrowski.

W ciągu kilku dni od powstania, grupa zdobyła blisko 25 tysięcy obserwujących.

Artyści wyszli nam naprzeciw

W grupie użytkownicy dzielą się pomysłami na wartościowe spędzenie czasu w domu. Zamieszczają linki do wirtualnych muzeów, spektakli teatralnych online, spotkań autorskich. Piszą też o pomysłach na kreatywne zabawy z dziećmi (oczywiście również w kontekście kultury).

Dodatkowo grupa pozwala artystom dzielić się swoimi pasjami wirtualnie. Jednym z nich jest Sviatyj, czyli Wojciech Fil, który 17 marca o godzinie o 18 zagra swój internetowy koncert. Spotkanie można śledzić w wydarzeniu “Sviatyj – koncert w kwarantannie” dostępnym pod linkiem: https://www.facebook.com/events/579596389431920/.

Wirtualnym koncertom towarzyszą wirtualne spotkania wokół tekstu czytanego. Na przykład „KWARanTALNIK literacki” tworzony przez tłumaczy ze stowarzyszenia „Rozstaje.art”. Wydarzenie ma na celu łączyć miłośników literatury, bo jak sami jego autorzy piszą:

W czasach pandemii, naszymi sąsiadami są wszyscy ludzie połączeni w trudnej sytuacji. Dlatego też, wszystkimi dostępnymi językami autorów, poetów, pisarzy i tłumaczy, chcemy poczytać Wam trochę literatury współczesnej z Europy Środkowej.

Nie spodziewaliśmy się, że zapotrzebowanie na kulturę w sytuacji kwarantanny będzie takie ogromne. To ludzie i artyści wyszli nam naprzeciw i to oni tworzą to kulturalne, wirtualne miejsce – podsumowuje Marcin Piotrowski.

mat. promo 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *