GRANICANa sygnale

HREBENNE Bursztyn przechwycony

Bursztyn o wartości blisko 40 tys. zł zatrzymali celnicy.
W środę (18 listopada) na przejściu granicznym w Zosinie funkcjonariusze celni z komórki zwalczania przestępczości skontrolowali mercedesa na ukraińskich numerach rejestracyjnych.
Z przedniego zderzaka pojazdu mundurowi wyjęli 3,3 kg surowego bursztynu. Autem podróżował 28-letni obywatel Ukrainy, który przyznał się do przemytu. Mężczyzna złożył wniosek o zgodę na dobrowolne poddanie się odpowiedzialności i na poczet grożącej mu kary wpłacił 3,5 tys. zł. Wartość ujawnionych kamieni to 6,6 tys. zł.

burszt1
Kilka godzin później celnicy z Hrebennego skontrolowali osobowe renault na lubelskich numerach rejestracyjnych. Tym razem z drzwi pojazdu funkcjonariusze wydobyli 6,4 kg bursztynu. Do towaru i próby jego przemytu przez granicę przyznała się 43-letnia obywatelka Ukrainy – pasażerka auta. Kobieta wyjaśniła, że bursztyn kupiła na bazarze we Lwowie i wiozła do Polski z zamiarem sprzedaży w Zamościu. Wartość zajętych kamieni celnicy wycenili na blisko 13 tys. zł. Na poczet grożącej 43-latce kary funkcjonariusze zajęli 800 zł.
Z kolei w nocy z czwartku na piątek (19/20listopada) również w Hrebennem funkcjonariusze z komórki zwalczania przestępczości skontrolowali opla na ukraińskich numerach rejestracyjnych. Z deski rozdzielczej oraz boków pojazdu celnicy wyjęli ponad 9,2 kg bursztynu. Również tym razem do próby przemytu przyznał się kierowca pojazdu. 26-letni obywatel Ukrainy odmówił składania wyjaśnień. Na poczet grożącej mężczyźnie kary celnicy zajęli 400 zł. Wartość ujawnionego bursztynu to blisko 18,5 tys. zł.
Wszystkie sprawy prowadzi zamojski urząd celny.
IC

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *