INFO Policjanci edukują

W ciągu minionego tygodnia w ramach akcji ”Bezpieczna Droga do szkoły” policjanci garnizonu lubelskiego uczestniczyli w blisko 150 spotkaniach z dziećmi. Kształtowanie u naszych pociech właściwych nawyków to bardzo ważna kwestia. Dobre nawyki z dzieciństwa zostają na całe życie.
Od 4 września br., aż do zakończenia roku szkolnego 2017/2018 droga do i ze szkoły będzie stałym elementem w życiu dziecka. Wszyscy uczestnicy ruchu drogowego powinni zadbać, by była bezpieczna. Tylko w ciągu minionego tygodnia w ramach akcji ”Bezpieczna Droga do szkoły” policjanci garnizonu lubelskiego uczestniczyli w blisko 150 spotkaniach z dziećmi. Kształtowanie u dzieci właściwych nawyków to żmudna praca, ale opłaca się ją wykonać, bo nawyki te zostają na całe życie.
Poza policjantami i nauczycielem, to rodzicie i opiekunowie odpowiadają za swoje pociechy. Systematyczne rozmowy z dziećmi na temat zasad poruszania się po drodze i dawanie dobrego przykładu swoim zachowaniem, będą z pewnością miały wpływ na kształtowanie odpowiednich postaw i zachowań dzieci. Przypominamy rodzicom, że nie każdy pierwszoklasista może być samodzielnym uczestnikiem ruchu drogowego. Zgodnie z art. 43 Ustawy prawo o ruchu drogowym, dziecko do 7 roku życia może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby, co najmniej 10-letniej (nie dotyczy to strefy zamieszkania i drogi przeznaczonej wyłącznie dla pieszych).
Rady dla dzieci:
1. Do szkoły idź drogą uczęszczaną.
2. Jeśli nie ma chodnika idź poboczem z lewej strony jezdni.
3. Przez ulicę przechodź w miejscach wyznaczonych, na pasach, zawsze na zielonym świetle.
4. Nie ufaj osobom obcym. Nie oddalaj się z nimi od miejsca zamieszkania bądź zaprzyjaźnionej grupy osób.
Rady dla rodziców:
1. Pamiętaj, aby Twoje dziecko zawsze było widoczne na drodze i nosiło odblaski.
2. Korzystaj z auta w sposób bardzo odpowiedzialny. Pamiętaj, że zachowanie dziecka często bywa trudne do przewidzenia. Zwolnij gdy zbliżasz się do miejsca, w którym znajduje się szkoła, przedszkole czy plac zabaw.
4. Dowożąc dziecko do szkoły pamiętaj o przepisach dotyczących używania urządzeń ochronnych.
5. Dowożąc dziecko do szkoły należy zatrzymać się w miejscu dozwolonym tak, aby nie ograniczyć widoczności dla innych kierujących i pieszych przechodzących przez jezdnię. Zapewnij dziecku bezpieczeństwo, kiedy wsiada i wysiada z samochodu.
mat. KWP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.