Info

Nie dostałeś odszkodowania, mimo że masz autocasco? To możliwe!

Przy zakupie ubezpieczenia samochodu postanowiłeś wydać nieco więcej i do obowiązkowego OC dorzuciłeś też autocasco. Następnie spowodowałeś wypadek, w którym uszkodzone zostało także Twoje auto, lecz firma ubezpieczeniowa odmówiła Ci wypłaty odszkodowania, powołując się na jedno z wyłączeń w umowie. Czy miała do tego prawo?

 

Posiadanie samochodu wiąże się nieodzownie z kilkoma obowiązkami – jednym z nich jest zakup obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego. Ułatwi Ci to porównywarka OC na mubi.pl, gdzie wystarczy wypełnić prosty formularz, by po chwili otrzymać szereg ofert od kilkunastu ubezpieczycieli. Wybór tej właściwej należy już do Ciebie, ale pamiętaj, że nie zawsze warto kierować się przy tym najniższą ceną, szczególnie gdy zależy Ci przede wszystkim na dodatkowej ochronie.

Kiedy przyda się ubezpieczenie AC?

Najpopularniejszą dobrowolną polisą komunikacyjną jest bez wątpienia AC, czyli autocasco. Jego przydatność trudno zakwestionować – znacznie łatwiej podać kilka przykładów sytuacji, gdy może się przydać. Na odszkodowanie z AC możesz liczyć m.in., jeśli Twoje auto:

  • doznało uszkodzeń w stłuczce, którą sam spowodowałeś;
  • zostało uszkodzone na parkingu przez nieznanego sprawcę;
  • uległo zniszczeniu w wyniku gwałtownej burzy;
  • zostało skradzione.

Oczywiście różnego rodzaju niefortunne zdarzenia można mnożyć i o ile niekiedy ich konsekwencje nie są aż tak odczuwalne (np. w postaci rys czy drobnych uszkodzeń, których naprawa wiele nie kosztuje), o tyle czasem kierowcy mają mniej szczęścia. A wówczas wysokie koszty naprawy czy nawet konieczność zakupu nowego auta mogą przerosnąć możliwości finansowe niejednego właściciela auta. W takiej sytuacji wsparcie ubezpieczyciela to prawdziwe wybawienie – o ile tylko je otrzymasz.

Nie wszyscy bowiem zdają sobie sprawę, że samo kupienie autocasco nie wiąże się automatycznie z wypłatą odszkodowania w razie wystąpienia szkody. Podobnie jak w każdego rodzaju umowie, także w OWU AC obowiązują różnego rodzaju zapisy, które wyłączają odpowiedzialność ubezpieczyciela z uwagi na okoliczności zdarzenia. Jakie? Sprawdźmy najpopularniejsze wyłączenia z ubezpieczenia AC – kiedy ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania?

Odszkodowanie z AC a odpowiedzialność kierowcy

Kupiłeś AC, więc sądzisz, że możesz robić, co Ci się podoba? Nic z tych rzeczy! Każda firma ubezpieczeniowa dokładnie określa sytuacje, w których z winy kierowcy nie zostanie mu wypłacone odszkodowanie.

  1. Gdy wyrządziłeś szkodę umyślnie lub przez niedbalstwo

Próba wyłudzenia odszkodowania lub popełnienie przestępstwa to oczywiste przypadki wyłączeń odpowiedzialności ubezpieczyciela. Ale do takich może dojść także np. gdy wykażesz się ogromną nierozwagą, choćby jeżdżąc na letnich oponach w zimie.

  1. Gdy prowadziłeś pod wpływem

Spowodowałeś wypadek, prowadząc pod wpływem alkoholu, narkotyków, silnych leków lub innych środków odurzających? Nie masz szans na odszkodowanie, choćbyś nawet miał wykupioną najdroższą polisę.

  1. Gdy uciekłeś z miejsca wypadku

Ucieczka z miejsca wypadku bez udzielenia pomocy poszkodowanym to przestępstwo, więc nic dziwnego, że takie zachowanie z miejsca pozbawia szans na odszkodowanie. 

  1. Gdy złamałeś przepisy ruchu drogowego

Pamiętaj, że choć grzechy i grzeszki kierowców łamiących przepisy Kodeksu drogowego nigdy nie uchodzą uwadze ubezpieczycieli, to nie wszystkie kończą się całkowitą stratą odszkodowania z AC. Niektóre (np. przekroczenie prędkości, wymuszenie pierwszeństwa, itp.) mogą jednak doprowadzić do obniżenia odszkodowania.

Brak odszkodowania za skradzione auto – co musiałoby się stać?

Można zrozumieć, że kierowca będzie winnym uszkodzenia auta, ale jego kradzieży? Za to już chyba zawsze dostanie się odszkodowanie, prawda? Absolutnie nie! Wyobraź sobie, że:

  • wysiadasz z samochodu i zostawiasz w nim kluczyki;
  • gubisz komplet kluczyków i nie wymieniasz zamków lub kodu dostępu;
  • masz w aucie dodatkowe zabezpieczenia, ale zapominasz je włączyć.

W każdej z tych sytuacji wręcz zapraszasz złodzieja do działania i w każdej z nich ubezpieczyciel ma prawo odmówić Ci odszkodowania, jeśli wynikiem Twoich zaniedbań jest kradzież pojazdu. Pamiętaj, że nawet najlepsze ubezpieczenie nie zwalnia Cię z myślenia i odpowiedzialności!

Stan auta też może wpłynąć na odszkodowanie z AC!

Zaniedbania kierowcy mogą być różne i dotyczyć nie tylko jego zachowania na drodze czy zabezpieczania samochodu. Ubezpieczyciele często zastrzegają w umowach, że wypłata odszkodowania może zależeć również od stanu technicznego ubezpieczonego samochodu. Kiedy będzie w tym wina kierowcy?

Najbardziej oczywisty przypadek to zwykłe zaniedbanie obowiązku przeprowadzenia badania technicznego. Jeśli ubezpieczyciel odkryje, że do wypadku doszło w czasie, gdy nie miałeś ważnego przeglądu lub Twoje auto otrzymało w nim wynik negatywny, a Ty nic z tym nie zrobiłeś, z łatwością wykaże Twoją winę i będziesz musiał pożegnać się z odszkodowaniem. Zaoszczędzisz na przeglądzie, ale czy naprawdę warto?

Zależy Ci na odszkodowaniu? Przestrzegaj reguł!

Wyłączeń i ograniczeń odpowiedzialności ubezpieczyciela może być oczywiście znacznie więcej. Ze wszystkimi możesz, a nawet powinieneś zapoznać się przed podpisaniem umowy, czytając Ogólne Warunki Ubezpieczenia.

Niektóre z tamtejszych zapisów bywają bardzo szczegółowe, ale zdecydowanej większości nie da się odmówić racji. AC ma Cię wszak chronić i pomagać w kłopotach, jednak nie może tego robić bezwarunkowo. Zdrowy rozsądek na drodze to zatem podstawa – jeśli tylko Ci go nie zabraknie, to na resztę wypadków na pewno znajdziesz odpowiednią polisę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *