Info

Okna PCV – na co zwrócić uwagę podczas zakupów?

Okna są nieodłącznym elementem architektonicznym praktycznie każdego budynku. Te z pozoru proste konstrukcje różnią się od siebie ze względu na szereg parametrów. Dziś pod lupę bierzemy popularne na polskim rynku okna PVC, skupiając się na ich detalach, mających wpływ na funkcjonalność okna i komfort domowników.

Okna PVC – tarcza Twojego królestwa

Okna wykonane z polichlorku winylu (PVC) to wciąż najbardziej popularne modele okien na polskim rynku. Na ich korzyść przemawia dobry stosunek ceny do jakości, uniwersalne zastosowanie i łatwe dopasowanie do różnych typów elewacji. Mogą występować w klasycznym, białym kolorze, lub być wykończone okleiną w dowolnej barwie. Każdy producent okien PVC podkreśla również ich właściwości izolacyjne. I właśnie parametry izolacji akustycznej i termicznej niech będą naszym pierwszym przystankiem w tym tekście.

Jednym z kluczowych zadań każdego okna jest zatrzymywanie dźwięków i świata zewnętrznego. Stopień izolacji akustycznej określa się symbolem Rw i mierzy się go w decybelach. Liczba podana we współczynniku Rw określa, ile hałasu pochłania okno. Im wyższy parametr Rw, tym lepsza izolacja akustyczna i mniejszy hałas w środku, a tym samym wyższy komfort mieszkańców.

Innym bardzo istotnym wymiarem przepuszczalności jest izolacyjność cieplna. Chodzi o to, ile ciepła z wewnątrz wydostaje się na zewnątrz pokoju. Co oczywiste, im mniej ciepła ucieka przez okna (im niższy współczynnik U), tym lepiej dla domowego budżetu. To arcyważny parametr, gdyż rzutuje na koszty eksploatacji całego budynku. Wyraża się go w jednostce W/(m²K). Całościowo współczynnik przenikania ciepła dla całego okna określa się jako Uw. Dodatkowo można go podzielić na Ug (współczynnik przenikania ciepła przez szybę) i Uf (przez ramę i skrzydło).

Na oba poziomy izolacji okien mają wpływ: ilość, grubość i sposób klejenia szyb oraz ilość uszczelek. W przypadku izolacji termicznej ważny jest tzw. ciepły montaż, czyli zamontowanie okna w warstwie ocieplenia budynku.

Wentylacja potrzebna od zaraz

Im bardziej szczelne okna, tym ciszej i cieplej w środku. Jednak dobre okno to takie, które umożliwia cyrkulację powietrza w pomieszczeniu, a tym samym jest gwarantem poprawnego działania systemu wentylacyjnego. Kwestia wentylacji nie jest wyzwaniem w ciepłych miesiącach, kiedy chętnie otwieramy okna, wpuszczając do środka świeże powietrze. Problem zaczyna się, gdy na dworze jest znacznie chłodniej niż w środku – wtedy chcemy osłonić się od niskiej temperatury, wilgoci i podmuchów wiatru. Eksperci od systemów wentylacyjnych zalecają, by wietrzyć (najlepiej krótko i intensywnie) dom nawet zimą. Otwarcie okien stymuluje ruch powietrza, a to umożliwia pozbycie się nieprzyjemnych zapachów i wilgoci, która sprzyja powstawaniu grzybów lub pleśni. Prawidłowo działająca wentylacja pozwala pozbyć się też trujących gazów, co ma szczególne znaczenie przy starych instalacjach grzewczych i piecykach gazowych. Niektórzy producenci okien PCV wyposażają swoje produkty w funkcję uchylania w dwóch wersjach. W wersji zimowej skrzydło okna nieznacznie wychyla się z ramy, umożliwiając przepływ powietrza bez ryzyka schłodzenia wnętrza. Wersja lato pozwala na znacznie większy uchył okna i dopływ świeżego powietrza w ciepłe dni. Dodajmy, że do wentylacji używane są też nawiewniki |(opcjonalnie) — montowane na górze po wewnętrznej stronie ramy, ale nie małe otwory, które znajdziemy na dole ramy po zewnętrznej stronie. Te ostatnie służą do odprowadzania wody, która może gromadzić się wewnątrz ramy.

Producent okien PCV odpowiada za bezpieczeństwo

W ten sposób dotarliśmy do kolejnej arcyważnej kwestii – bezpieczeństwa. Okna, obok drzwi wejściowych, są narażone na próby sforsowania przez włamywaczy. Nic dziwnego, że wielu producentów okien PVC dwoi się i troi, by podnieść antywłamaniowość swoich produktów. Firmy produkujące okna uzyskują to na wiele sposobów: blokadę błędnego ułożenia klamki, folię antywłamaniową uniemożliwiającą zbicie szyby (specjalne pakiety szzybowe), zaczepy antywyważeniowe lub klamki z dodatkowym zabezpieczeniem (kluczyk, przycisk).

Okucia = funkcjonalność

Ważną rolę z punktu widzenia użytkownika odgrywają okucia. To od nich w dużej mierze zależy, jak będzie pracować okno i jak będzie się je regulować. Niektórzy producenci używają autorskich, innowacyjnych okuć podnoszących funkcjonalność całego okna. Przykładami takich rozwiązań mogą być rolka obrotowa KoPiBo oraz podnośniki ułatwiające otwieranie i zamykanie skrzydła. Od patentów wykorzystanych w okuciu, zależą wspomniane wyżej opcje wentylacyjne oraz niektóre zabezpieczenia.

Sprawdzony producent okien PCV

Nowe okna to inwestycja na lata, dlatego rozważając zakup nie powinniśmy kierować się wyłącznie ceną. Oprócz wskazanych wyżej czynników należy wziąć też pod uwagę renomę producenta, opinie, jaką cieszą się jego wyroby i rynkowe doświadczenie. Na korzyść rekomendowanych firm przemawiają własne zaplecze produkcyjne i wykorzystanie profili uznanych na rynkach międzynarodowych (np. REHAU, SCHÜCO). Kluczowym atutem może być opcja firmowego montażu. Takie rozwiązanie daje gwarancję prawidłowego zainstalowania okna PCV, czego nie może zaoferować zewnętrzna ekipa lub samodzielny montaż.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *