ZAMOŚĆ Szkolenie operatorów BSP FlyEye
W Zamościu zakończyło się właśnie szkolenie lotnicze pk. ,,Olive View 2” dla pododdziałów Wojsk Obrony Terytorialnej wyposażonych w bezzałogowe statki powietrzne ,,FlyEye”.
W dniach 26-30 września br. w koszarach 25 zamojskiego batalionu lekkiej piechoty oraz na obiektach wojskowych pod Zamościem odbyło się szkolenie lotnicze dla kilkudziesięciu przedstawicieli brygad WOT pk. ,,Olive View 2”. Szkolenie obejmowało, m.in. takie zagadnienia jak: przeprowadzenie kompleksowego przygotowania do lotów, analizę materiału rozpoznawczego, meteorologiczne zabezpieczenie lotów, wykonywanie lotów treningowych oraz zastosowanie bojowe w dzień i w nocy. Podczas szkolenia swoją wiedzą podzielili się, m.in. przedstawiciele takich instytucji jak: Lotnicza Akademia Wojskowa, Szefostwo Służby Ruchu Lotniczego Sił Zbrojnych RP, Szefostwo Służby Hydrometeorologicznej Sił Zbrojnych RP oraz Władza Lotnictwa Wojskowego.
Bezzałogowe Statki Powietrzne FlyEye to nowoczesne narzędzie do realizacji misji rozpoznawczych (IMINT), będące w użytkowaniu Wojsk Obrony Terytorialnej od 2019 roku. BSP już wielokrotne sprawdziły się w realizacji zadań kryzysowych i operacyjnych. Pogłębianie wiedzy i wymiana doświadczeń w kontekście wykonywania zadań są niezbędne dla bezpiecznego i efektywnego użytkowania bezzałogowców.
– To już druga edycja szkolenia lotniczego dla operatorów mini BSP FlyEye w Wojskach Obrony Terytorialnej. Celem szkolenia jest integracja społeczności operatorów, których z każdym rokiem przybywa w WOT, ale przede wszystkim szkolenie to służy pogłębianiu wiedzy specjalistycznej i wymianie doświadczeń. Żołnierze w swoich brygadach, w grupach rozpoznania obrazowego już od kilku lat realizują różne zadania podczas działań kryzysowych na rzecz lokalnych społeczności oraz bezpieczeństwa granic Rzeczypospolitej, nabywając tym samym cenne doświadczenia, którymi tutaj na forum mają okazję podzielić się. Tego typu szkolenia służą również aktualizacji procedur operacyjnych dla BSP – powiedział ppłk Marek Cisło, szef Wydziału Bezzałogowych Statków Powietrznych w Dowództwie WOT.
Dowództwo WOT od trzech lat buduje struktury lotnicze w każdej brygadzie, w oparciu o wykorzystanie Bezzałogowych Statków Powietrznych FlyEye, tj. grupy rozpoznania obrazowego (GRO), grupy BSP oraz sekcje bezpieczeństwa lotów. Każdego roku wśród Terytorialsów przybywa zainteresowanych szkoleniem lotniczym w zakresie eksploatacji BSP. Uprawnienia do wykonywania lotów samodzielnych nadano już ponad 50 operatorom, którzy wylatali w sumie ponad 4 tys. godzin.
Sprawdzenie zdolności WOT w zakresie BSP nastąpiło we wrześniu 2021 r., kiedy to bezzałogowce zostały skierowane do wsparcia Straży Granicznej i jednostek operacyjnych wzdłuż polsko-białoruskiej granicy w ramach operacji „Silne Wsparcie”. Zadaniem Terytorialsów jest poszukiwanie i wykrywanie osób nielegalnie przekraczających granicę. To niejedyne zadanie – w ciągu ostatnich 3 lat operatorzy BSP byli zaangażowani także w akcje poszukiwawcze osób zaginionych, czy operacje kryzysowe związane z monitorowaniem z powietrza zagrożenia powodziowego i pożarowego. W tym celu drony WOT-u patrolowały tereny parków narodowych: Biebrzańskiego, Narwiańskiego i Białowieskiego. Terytorialsi wspierali z powietrza także działania wojsk operacyjnych w czasie międzynarodowych ćwiczeń np. Grupy Batalionowej NATO „Rifle Focus” oraz ćwiczeń taktycznych z wojskami pk. „Dragon-21”.
2 LUBELSKA BRYGADA OBRONY TERYTORIALNEJ