TOMASZÓW 395. rocznica lokacji miasta

7 października 2016 roku odbyły się uroczystości z okazji 395. rocznicy nadania prawa miejskiego dla Tomaszowa Lubelskiego. Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w intencji zmarłych i żyjących mieszkańców Tomaszowa Lubelskiego w Kościele Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Tomaszowie Lubelskim. Po mszy św. na placu kościelnym burmistrz miasta Tomaszów Lubelski Wojciech Żukowski odsłonił „Kolumnę lokacji miasta 395 lat”.
Uroczystości w sali reprezentacyjnej dawnego Sejmiku Powiatowego otworzył burmistrz miasta – Wojciech Żukowski, który powitał zaproszonych gości. Następnie odbył się wykład okolicznościowy prof. dra hab. Ryszarda Szczygła pt. „Dokument lokacyjny Tomaszowa i jego miejsce w procesie lokacji miasta”.
W ramach uroczystości Burmistrz Miasta wręczył Medale za Zasługi dla Tomaszowa Lubelskiego, otrzymali je:
Nadleśnictwo Tomaszów Lubelski – przedsiębiorstwo wyróżnione za wkład w rozwój bazy sportowo-rekreacyjnej na terenie Miasta Tomaszów Lubelski, za promowanie edukacji leśnej, proekologicznej, sponsoring oraz przychylność dla Tomaszowa Lubelskiego, wspierające tomaszowską kulturę, sport i społeczność;
Tomaszowski Uczniowski Klub Sportowy w Tomaszowie Lubelskim – klub wyróżniony w kategorii organizacja społeczna, za wieloletnie sukcesy sportowe w jeździe szybkiej na wrotkach, za promowanie Tomaszowa Lubelskiego w Polsce i za granicą, za upowszechnianie rekreacji sportowej wśród dzieci, młodzieży i dorosłych szczególnie z tereny naszego miasta;
Pan Waldemar Kołcun – m.in. trener Tomaszowskiego Uczniowskiego Klubu Sportowego w Tomaszowie Lubelskim, wyróżniony w kategorii osobowość, za promowanie rekreacji sportowej wśród dzieci, młodzieży i dorosłych, za szczególne propagowanie jazdy szybkiej na wrotkach i narciarstwa biegowego, za wieloletnią pracę trenerską z dziećmi i młodzieżą, za promowanie Tomaszowa Lubelskiego w kraju i za granicą.
Z okazji 395 rocznicy nadania wykonano okolicznościowe statuetki z podobizną Tomasza Zamojskiego – założyciela miasta, zostały one wręczone księżom dziekanom, przedstawicielom instytucji związanych z Tomaszowem Lubelskim, kierownikom miejskich instytucji organizacyjnych, naczelnikom wydziałów urzędu miasta.
Podczas uroczystości miało miejsce również przedstawienie wyników V Powiatowego Konkursu Recytatorskiego im. Tomasza Zamoyskiego organizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Tomasza Zamoyskiego w Tomaszowie Lubelskim. Finałowe utwory zaprezentowali: Hanna Stefanik ze Szkoły Podstawowej Nr 2 w Tomaszowie Lubelskim, Aleksandra Kowalik ze Szkoły Podstawowej w Majdanie Sopockim, Katarzyna Cepil Tarnawatka. Laureaci konkursu z rąk Sekretarza Powiatu Pana Stanisława Cisło oraz Burmistrza Miasta Tomaszów Lubelski Wojciecha Żukowskiego otrzymali nagrody książkowe.
Na zakończenie uroczystości odbyła się promocja V „Rocznika Tomaszowskiego”, której dokonał Janusz Brodowski z Tomaszowskiego Towarzystwa Regionalnego.
W ramach uroczystości 395 rocznicy nadania prawa miejskiego dla Tomaszowa Lubelskiego 9 października w Kościele Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Tomaszowie Lubelskim odbył się koncert wokalny w wykonaniu polskich artystów mieszkających w Wiedniu: Pani Aliny Mazur – mezzosopran, Marka Kudlickiego – organy oraz Pana Piotra Gmiterka (organy) z Tomaszowa Lubelskiego.


mat. UM w TL

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!